fbpx

Unes õppimine on võimalik

Telli King of Spades siit


Oled ka sina mõelnud, kui kahju on, et Aldous Huxley 1960-ndatel välja käidud ulmeidee, et inimene on võimeline õppima ka magades – hüpnopeedia – ei vasta tõele.... või kas ei vasta?

Paljud meist on kunagi kooli ajal õppinud keeli, mille hilisem ülivähene praktika on taseme uuesti sisuliselt nulli viinud.

Kuna aga võõrkeelte valdamine on asi, millele üks härrasmees võiks rõhku panna, siis heaks meetodiks hakata vanu asju uuesti meelde tuletama, on igapäevaselt korrata-õppida 100 uut sõna ja see on raske – nii aja leidmise kui progresseerumise koha pealt. Nii olekski suurepärane, kui me suudaks ka unes nn. passiivselt õppida. See teeks protsessi oluliselt tõhusamaks.

Veidi süvenemist teadusuuringutes ja tuleb välja, et juba 2014. aastast alates on mitmed uuringud näidanud, et päeval õpitud sõnavara une ajal üle kuulamine aitab nende kinnistumisele oluliselt kaasa. Hämmastav – see muudab asju oluliselt!

Et sellest veel vähe oleks, siis Berni ülikooli teadlased suutsid vaid kuu aega tagasi esimese linnukesena näidata, et unes täiesti uue sõnavara omandamine on samuti võimalik. Ja seda peeti varasemalt ilmvõimatuks.

Katses osalenutele lasti une ajal keelepaare, kus esimene sõna oli väljamõeldud keeles ja teine saksa keeles. Ärkvel olles suutsid katsealused aga juhusest parema täpsusega neid tehissõnu sõnu kategoriseerida, kuuldes neid nüüd enda teada alles esimest korda.

Selge, et see õppimine polnud sama tõhus kui ärkvelolekul ning on vaja veel uuringuid, mis sama efekti suudaks korrata, kuid kogu selle info valguses – proovi vähemalt oma lõunauinakud produktiivsemaks muuta, hoides klapid peas ning pannes oma lindistusse juba õpitud võõrkeelsete sõnade hulka ka enda jaoks uusi. Teadusele tuginedes kiirendad nii oma õppeprotsessi märgatavalt, selleks lisa-ärkvelolekuaega pühendamata.

Allikas: Kliki uuringute nägemiseks...
  1. Implicit Vocabulary Learning during Sleep Is Bound to Slow-Wave Peaks. Züst et al., 2019, Current Biology 29, 541–553 February 18, 2019

  2. Boosting Vocabulary Learning by Verbal Cueing During Sleep. Schreiner T1, Rasch B2. Cereb Cortex. 2015 Nov;25(11):4169-79. doi: 10.1093/cercor/bhu139. Epub 2014 Jun 23.

  3. Memory Consolidation Is Linked to Spindle-Mediated Information Processing during Sleep. Caireny et al. Current Biology 28, 948-954

  4. S.A. Cairney, J.M. Sobczak, S. Lindsay, M.G. Gaskell Mechanisms of memory retrieval in slow-wave sleep Sleep, 40 (2017)

  5. J.D. Rudoy, J.L. Voss, C.E. Westerberg, K.A. Paller Strengthening individual memories by reactivating them during sleep Science, 326 (2009), p. 1079

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Hea vorm hoolimata ülesöömisest. On see võimalik?

Hea vorm hoolimata ülesöömisest. On see võimalik?

Pikad lihavõttepühad on läbi ja paljud meist tunnevad kindlasti, et see andis kõva tagasilöögi soovile minna suvele vastu heas kerges sportlikus vormis.
[...]
Kas su kõhus on liitlased või vaenlased?

Kas su kõhus on liitlased või vaenlased?

Selles videos räägib Mikk, kuidas su pärisperemehed elavad su kõhus ja mõjutavad su stressitaset, hormonaaltasakaalu ja veel palju muudki. Need peremehed on bakterid...
[...]
Lennukilt maha värske ja energilisena? Kuidas see võimalik on?

Lennukilt maha värske ja energilisena? Kuidas see võimalik on?

Kuidas olla ka lennureisi lõpus värske ja energiline ja mitte tavapäraselt punaste silmade, seedeprobleemide ja paistes jalgadega.
[...]
Kuidas su keha tegelikult liikuma peaks

Kuidas su keha tegelikult liikuma peaks

Mitte kunagi inimkonna ajaloo jooksul pole me söönud nii palju ja liikunud nii vähe kui praegu. Seetõttu oleme ära unustanud, kuidas meie keha tegelikult peaks liikuma.
[...]
Viis härrasmehelikku ideed, mida jõulumees sulle kinkida võiks!

Viis härrasmehelikku ideed, mida jõulumees sulle kinkida võiks!

Jõulud on lähenemas ja sellega tuleb lähedastelt paratamatult küsimusi – mida sa jõuludeks soovid?
[...]
Otse ja filtrita – Mikk külaliseks podcastis Tamara Talks

Otse ja filtrita – Mikk külaliseks podcastis Tamara Talks

Kiiresti  populaarsust  koguv  podcast  (taskuhääling)  Tamara  Talks  kutsus  Miku  külla  jagama  King  of  Spadesi  saamislugu...
[...]
Miks palju valku süüa on tähtis ka siis, kui sa ei taha lihasmassi

Miks palju valku süüa on tähtis ka siis, kui sa ei taha lihasmassi

Valku seostatakse üldiselt suurte ning vaskulaarsete lihastega ning need mehed, kes kas esteetilistel kaalutlustel suurt muskulatuuri ei soovi või...
[...]
Võidab see, kellel on tugevaim psüühika

Võidab see, kellel on tugevaim psüühika

Miks on meie, meeste, psüühika ja vaimne vastupidavus täna suuremate väljakutsete ees kui kunagi varem?
[...]
Sulge

Ostukorv on tühi

Jätka ostmist