Tervislikku eluviisi pole olemas

Ikka ja jälle räägivad nii tervishoiutöötajad kui inimesed tänavalt tervislikust elustiilist ning sellest, kuidas just needsamad tervislikud eluviisid ainuisikuliselt hoiavad haigused eemal, lihastoonuse hea ning meele rõõmsa. Mikk, King of Spadesi asutaja räägib, miks on sellega raske nõustuda.

„ Ma soovin rääkida, miks „tervislikud eluviisid“ on nagu lumeinimene või Loch Nessi koletis – kõik räägivad nendest, aga tegelikult pole neid olemas.

Kõige lihtsam definitsioon tervislike eluviiside kohta on „mõõdukus kõiges“. Lisaks sellele, et see on juba põhimõtteliselt vale – on olemas asju, mis on eranditult kahjulikud (näiteks hüdrogeenitud rasvad) – on selle definitsiooni propageerijatel mõõdukuse mõõdupuud minu kogemuste põhjal erinevas kohas. Kui nad räägivad spordist, on mõõdukas nädalas üks 5km kepikõnniring, aga kui räägitakse alkoholist, siis kaks pudelit õlut õhtu kohta.

Oluliselt adekvaatsem definitsioon tervislike eluviiside kohta on, kui ei jooda ega suitsetata, süüakse kvaliteetsest toorainest tehtud toitu, tehakse mõõdukalt sporti, puhatakse piisavalt ning evitakse head sotsiaalelu.

Teooriana on see tore, kuid mina ütlen, et see on vastuolus kõrge saavutusvajadusega mehe loomusega ning seetõttu meile utoopia. Minu nägemus on, et inimene peab pidevalt arenema – saama paremaks. Õnn ei peitu kõige ideaalsem keskmik olemises vaid eneseteostuses, arenemises, milleski aina paremaks saamises.

Toome näiteks arstid. Kas sina soovid, et sind opereeriks kirurg, kes on ennast võimalikult väikese pingutusega ülikoolist ja residentuurist läbi vedanud ning kes katsub end töö juures mitte liigselt väsitada.... või hoopis oma ala fanaatik, kes näeb pidevalt meeletut vaeva oma niigi stressirohke töö kõrvalt veel juurde õppides? See aga lükkab doominona liikuma ka muu – sageli pole seltsielu jaoks piisavalt aega, puhkusest ja ideaalsest toitumisest rääkimata.

Või ei soosita intensiivset sporditegemist. Tõsi – see kulutab keha, kuid hoiab sageli ära energia kanaliseerimise, muudesse, oluliselt halvematesse tegevustesse nagu pidutsemisse või teleka vaatamisse. Just seetõttu pöörduvad paljud, kes soovivad mõnd pahe maha jätta, fanaatilise sporditegemise juurde. Kui võtta ajult ära midagi, mis talle seni väga meeldinud on ning tekitab heaolutunnet, peab talle midagi samaväärset, aga vähem kahjulikku, vastu andma. Kepikõnd ning metsas mustikate korjamine seda aga ei ole, erinevalt saavutusspordist ükskõik kui madalal tasemel.

Lisaks muidugi on selles definitsioonis „tervislik toitumine“, millest olen juba varem nii mõnegi video teinud. Jah, saame väita, et võib lähtuda mõnedest universaalsetest printsiipidest, mis ei ole kohutavad....kuid mis ei arvesta aga ka iga inimese personaalseid vajadusi, seda enam, kui inimese elustiil erineb nn. tavapärasest.

Tervislik ja optimaalne toitumine maratonijooksjal, raskejõustiklasel, kontoritöötajal, füüsilise töö tegijal ja nende sümbioosil on reaalsuses äärmiselt erinev ning see, mis ühele on tervislik, viib teise rasvumise ja II tüübi diabeedini.

Elu on kasvutsentriline kogemus, mitte mugavus- ja turvalisustsentriline. Kasv saavutatakse aga ainult läbi stressi ja läbi sellest taastumise tugevamaks saamise. Ja see toob endaga kaasa ohverdusi ning kaotusi, samas aga rahulolutunde ning teadmise oma tegelikust vaimsest ja füüsilisest jõudlusest. Just see ja mitte kõige keskmisem inimene olemine on minu hinnangul tervisliku, terve ning jõustava elustiili alus.

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Isadepäeve-eri: meeste jõudlusest faktipõhiselt

Isadepäeve-eri: meeste jõudlusest faktipõhiselt

Varsti on käes isadepäev, aga selles videos tahan ma rääkida sellest, miks paljud poisid ja mehed, kes oma isale õnne soovivad, ise kunagi neid õnnesoove vastu võtta ei saa.
[...]
Reisil olles korralik trenn vaid 10 minutiga

Reisil olles korralik trenn vaid 10 minutiga

Oled tööreisil või pikal nädalavahetusel teises linnas – kas see tähendab, et pead trennitegemisest väikese pausi võtma? Loomulikult mitte.
[...]
Füsioterapeut Georg Laasiku viis harjutust King of Spadesi meestele

Füsioterapeut Georg Laasiku viis harjutust King of Spadesi meestele

Pikad autosõidud, koosolekutel ja töölaua taga istumised ning muud sundasendid on tänapäeval paratamatus. Need aga tekitavad pihaspingeid...
[...]
Millised tehnikavidinad aitavad Sind lähemale purunematusele

Millised tehnikavidinad aitavad Sind lähemale purunematusele

Vaata, millised tehnikavidinad aitavad meil olla tugevamad, tervemad ja energilisemad.
[...]
Sinu viimane pusletükk mehelikult atleetlikuks füüsiseks

Sinu viimane pusletükk mehelikult atleetlikuks füüsiseks

Sa teed kõik endast oleneva, et võtta kaalust alla ning saavutada mehelikult atleetlik kehakompositsioon, kuid mingil põhjusel libastud sellel teel ikka ja jälle...
[...]
Tõsta oma produktiivsust nagu kindral Eisenhower

Tõsta oma produktiivsust nagu kindral Eisenhower

Selles videos tahan ma sulle tutvustada ühe kaasaja edukaima mehe, esimese NATO vägede ülemjuhataja, viie tärni kindrali ja endise USA presidendi Dwight D. Eisenhoweri...
[...]
Kuidas jaanide ajal eneseväärikust säilitada

Kuidas jaanide ajal eneseväärikust säilitada

Jaanipäev on tulekul ja kui on üks püha, kus tunneme kollektiivset kohustust kõvasti napsu võtta, siis see ongi just jaanipäev. Rohke alkoholitarvitamisega ei pane me korralikku põntsu...
[...]
Miku joogisoovitused Jaanipäevaks mittekarsklastele, et säilitada purunematu keha ja vaim.

Miku joogisoovitused Jaanipäevaks mittekarsklastele, et säilitada purunematu keha ja vaim.

Ei ole saladus, et Jaanidel tarbitakse ka üpris palju alkohoolseid jooke...
[...]
Sulge

Ostukorv on tühi

Jätka ostmist