Tahtejõud on ülehinnatud

Telli King of Spades siit


Selles videos tahan ma rääkida, miks sa ei tohiks oma eesmärkide saavutamise strateegiat rajada tugeva tahtejõu peale.

Kell on 10 hommikul, väljas on mõned plusskraadid ning üpris kõle on olla. Aga mina hakkan siin Glehni lossi treppidel kohe kõrge intensiivsusega intervalltreeningut tegema. Ikka trepist üles-trepist alla. Ja kohe väga pikalt. Minu eesmärk on hoida oma mitokondrid parimas võimalikus vormis ja kui sa ei saa aru, millest ma räägin, siis olen sellest pikalt rääkinud SELLES videos.

Võib tunduda, et selline asi nõuab palju tahtejõudu. Hoopis mugavam oleks ju kodus jäätist süüa. Aga ma ütlen sulle, et kui ma rajaksin oma pikaajalised eesmärgid tahtejõule, kukuksin nende saavutamisel läbi. Miks? Sest ka aina kuhjuv uuringutepagas näitab, et tahtejõud ei ole lõputu ressurss. Ta on lõplik, seda eriti päeva lõikes. Õigemini, päris ära me tahtejõudu ei kuluta, aga selle kulutamise käigus kipume kaotama enesedistsipliini.

Tahtejõud on väga vajalik ja omal kohal, kui pead end kokku võtma korraks ja lühikese aja vältel – näiteks mõne surmigava Exceli tabeli koostamisel ning sunnid end seda tegema veebis arutu surfamise asemel. Sellise – ühekordse ja põgusana ta toimib. Aga uuringud näitavad, et seda tehes su tahtejõuressurss väheneb ning mida rohkem ta väheneb, seda rohkem hakkad kaotama enesedistsipliini. Ehk siis – kui soovid vaid tahtejõu pealt päeva õhtusse saata, siis õhtuks oled vaimselt nii läbi, et tervisliku õhtusöögi asemel, mida sa tegelikult peaksid tegema, sööd hoopis kreemikooki.

Miks see nii on? Miks on tahtejõud lõplik ressurss? Aju on meeletult energiat tarbiv organ ning uuringud seostavad tahtejõu ja enesedistsipliini kaotust sellega, et aju tarbib tahtejõudu rakendades suhkrut kiiremini kui seda jõutakse toota. Seetõttu jääb aju niiöelda ilma vajaliku kütuseta, mis viib vaimse suutlikkuse languseni. Seda teooriat toetab ka uuringust nhtuv, et suhkrurikka limonaadi joomine tundub, erinevalt suhkruta limonaadi joomisest tahtejõu reserve ja enesedistsipliini taastavat neil, kel see eelnevalt otsakorral oli.

On selge, et päevad läbi limonaadi kaanida selleks, et tahtejõuvarud oleksid täis, ei ole mõistlik.

Õnneks on ka uuringutega kinnitatud teisi vahendeid, kuidas oma tahtejõu reserve hoida ja samas ikka sihikindlalt oma eesmärkide poole rühkida – nendeks on meie tuju ning suhtumine. Nüüd tahangi sulle tutvustada kolme ernevat tehnikat, mis aitavad sul tahtejõu ressursse võimalikult vähe kulutada ning rajada pikaajaline edu stabiilsematele alustele:
 

 1. Hoidu keskkonnast, mis su tahtejõudu kulutab. Kui sa soovid kaalust alla võtta, siis planeeri oma töölt koju sõit selliselt, et tee ei läheks neid imemaitsvaid kondenspiimaga moonirulle pakkuva kohviku kõrvalt mööda. Või kui oled nõuks võtnud lugeda igal õhtul raamatut, pane oma ruuterile lihtne taimer, mis sealt näiteks alates 8’st õhtul voolu välja võtab ning ei võimalda enam telekat ja arvutit vaadata. Selle praktika üles seadmine nõuab tahtejõudu, kuid väldib edast pidevat tahtejõureservidesse sukeldumist.
   
 2. Pane paika ja mõtle hoolsalt läbi oma väärtuste hierarhia. Kui väärtused on paigas, on otsused lihtsad ning nad kulutavad vähem tahtejõudu. Lihtsa näitena – sõbrad kutsuvad reedel restorani veini jooma, aga sa peaksid olema laupäeva hommikul hoopis lapse jalgpallisvõistlusi vaatamas. Kui sinu väärtuste tabelis on pere enne sõpru, ja sa oled selle enda jaoks selgeks mõelnud, on otsus vara magama minna palju lihtsam tulema kui muidu.

 3. Ja mis minu hinnangul on kõige olulisem – raamista oma mõtlemine ümber ning muuda enesedefinitsiooni. Kui üritad suitsetamist maha jätta, siis ära mõtle endast kui suitsetamist maha jätvast, vaid kui mittesuitsetavast mehest. Kujuta ette, et keegi pakub sulle sigaretti. Kui pead end suitsetamist maha jätvaks meheks, tuleb sul kõvasti oma tahtejõudu rakendada, et suitsust keelduda. Ja tõenäosus on, et millalgi sa murdud. Kui aga pead end mittesuitsetajaks, on ainus mõeldav vastus suitsu pakkumisele: “Aitäh, ma ei suitseta.”


Mina rakendan neid taktikaid enda peal suure eduga ning loodan, et see video pani ka sind mõtlema selle peale, et pikaajalist strateegiat ei saa rajada pidevalt otsa lõppevale tahtejõule ja et kasutad ka ise neid kolme võtet enda hüvanguks.

Allikas: Kliki uuringute nägemiseks...
 1. Baumeister, et al. (1998). Ego depletion: is the active self a limited resource? Journal of Personality and Social Psychology, 74, 1252-1265.

 2. Baumeister, et al. (2007). The strength model of self-control. Current Directions in Psychological Science, 16, 351-355.

 3. Gailliot, M., et al. (2007). Self-control relies on glucose as a limited energy source: willpower is more than a metaphor. Journal of Personality and Social Psychology.

 4. Inzlicht, M., & Gutsell, J. (2007). Running on empty: neural signals for self-control failure. Psychological Science, 18, 933-937.

 5. Muraven, M. (in press). Ego-depletion: theory and evidence. In R.M. Ryan (Ed.), Oxford Handbook of Motivation Oxford: Oxford University Press.

 6. Vohs, K., & Heatherton, T. (2000). Self-regulatory failure: A resource-depletion approach. Psychological Science, 11, 249-254.

 7. Tice, D., et al. (2007). Restoring the self: positive affect helps improve self-regulation following ego depletion. Journal of Experimental Social Psychology, 43, 379-384.

 8. Muraven, M., & Shmueli, D. (2006). The self-control costs of fighting the temptation to drink. Psychology of Addictive Behaviors, 20, 154-160.

 9. Muraven, M., et al. (2005). Daily fluctuations in self-control demands and alcohol intake. Psychology of Addictive Behaviors, 19, 140-147.

 10. Muraven, M., et al. (2002). Self-control and alcohol restraint: an initial application of the self-control strength model. Psychology of Additive Behaviors, 16, 113-120.

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Isadepäeve-eri: meeste jõudlusest faktipõhiselt

Isadepäeve-eri: meeste jõudlusest faktipõhiselt

Varsti on käes isadepäev, aga selles videos tahan ma rääkida sellest, miks paljud poisid ja mehed, kes oma isale õnne soovivad, ise kunagi neid õnnesoove vastu võtta ei saa.
[...]
Oled sa kütt või saakloom (USA Navy SEAL tehnika)?

Oled sa kütt või saakloom (USA Navy SEAL tehnika)?

Meestekuu viimases eriüksuslaste suutlikkuse tehnikate videos räägib Mikk lihtsast mõttemudelist, mis muudab USA Mereväe eriüksuslased - SEALid koheselt...
[...]
Tipp-eSportlane: “Olen treeninud ka 14 tundi ööpäevas”

Tipp-eSportlane: “Olen treeninud ka 14 tundi ööpäevas”

Meeldib  see  meile  või  mitte,  aga  infotehnoloogia  ajastu  on  tulnud  selleks,  et  jääda.  Nii  on  paratamatu  ka  see,  et  sport,  õigemini  üks  selle  haru,  on  kolinud  virtuaalruumi...
[...]
Ilma ilustamata – mis kasu Flagship Sulle toob

Ilma ilustamata – mis kasu Flagship Sulle toob

Me kutsume Flagshipi täielikuks toetus- ja taastuskompleksiks nõudliku elustiiliga mehele, kuid kõiki kirjanduslikke ilustusi kõrvale jättes – millist reaalset kasu Sina võid sellest tootest oodata?
[...]
Sinu viimane pusletükk mehelikult atleetlikuks füüsiseks

Sinu viimane pusletükk mehelikult atleetlikuks füüsiseks

Sa teed kõik endast oleneva, et võtta kaalust alla ning saavutada mehelikult atleetlik kehakompositsioon, kuid mingil põhjusel libastud sellel teel ikka ja jälle...
[...]
Kasutajakogemus: pokkerimängija Carlos Laasi räägib fookusest pokkeris ja King of Spadesist

Kasutajakogemus: pokkerimängija Carlos Laasi räägib fookusest pokkeris ja King of Spadesist

Carlos Laasi on pokkerimängija, kes ühe elumuutva sündmuse – isaks saamise – hakul tegi ka teise, muutes kardinaalselt oma tõekspidamisi, elustiili...
[...]
Testi, kui hea on sinu käe-silma koordinatsioon!

Testi, kui hea on sinu käe-silma koordinatsioon!

Teame, et mida vanemaks saab inimene, seda aeglasemaks tema reaktsioon mingile visuaalsele impulsile – näiteks rohelisele tulele valgusfooris – muutub...
[...]
Miks mu vorm paremaks ei lähe – ma ju toitun tervislikult?!

Miks mu vorm paremaks ei lähe – ma ju toitun tervislikult?!

...see küsimus vaevab paljusid neid, kes on oma toidulaualt jätnud ära madalakvaliteetse nn. rämpstoidu, kuid ei suuda siiski...
[...]
Sulge

Ostukorv on tühi

Jätka ostmist