Su maskuliinsus tõstab enneaegse suremuse riski 30%

Kas sa teadsid, et maskuliinsus tõstab enneaegse suremuse riski 30%, aga mitte viisil, nagu seda arvata võiks.

Jah - maskuliinsus tõstab enneaegse suremuse riski kolmandiku võrra, kuid kui loogiline oleks arvata, et mida maskuliinsem on mees, seda suurema tõenäosusega ta mõnel ohtlikul alal töötab, siis praegu on kõne all midagi sootuks muud.

See karm statistika on tingitud hoopis üksildustundest, mida mehed väga sageli kogevad ning mis on uuringutes näidanudki suurt enneaegse suremuse riski, millele eelnevad negatiivseid mõjud nii vaimsele kui füüsilisele tervisele. Mida aga uuringud veel on näidanud - mida maskuliinsem on mees, seda vähem ta sellist probleemi endale üldse tunnistab. Just see on põhjus, miks sa sellele suure tõenäosusega varem mõelnud ei ole.

“Mul on pere, töö juures suhtlen nõrkemiseni jne.,” ütled sa nüüd… kuid see ei aita. Mehed ja naised protsessivad üksildustunnet erinevalt. Kui naistele on tähtis tugev isiklik suhe, siis meestel pigem suhtevõrgustiku tihedus - et oleks olemas tugevalt läbi põimunud sõprade ring. Kui seda ei ole, ja paljudel meist muude kohustuste kõrval ei olegi - tekibki mehel üksildustunne.

On märgatud, et kui naised suhtlevad oma sõbrannadega silmast silma, siis mehed vaatavad oma sõpruskonnas pigem üksteisest mööda. Seda seletatakse sellega, et kui mees teisele (mehele) otsa vaatab, tekib nende vahel alateadlik konkurents. Kui aga suheldakse õlg-õla kõrval, tekib ühtekuuluvustunne ja ühine hingamine ilma konkurentsita.

Uuringutele tuginedes saab väita, et sellised tihedad sõprusringkonnad tekivad peaasjalikult koos mingit intensiivset füüsilist tegevust tehes - just seepärast on tugevad need sõpruskonnad, mis on tekkinud näiteks sõjaväes või meeskonnasporti tehes. Väga madala intensiivsusega koos istudes - teiste isadega laste liivakasti juures valvamise ajal juttu rääkides - selliseid sõprussidemeid üldiselt ei teki.

Lisaks on täheldatud ka seda, et koos midagi füüsiliselt intensiivset tehes suureneb kõigi gruppi kuuluvate indiviidide personaalne tase. Nii aitavad sõbrad sõna otseses mõttes meis välja tuua parima ning ka see paneb meid alateadlikult õlg-õla tunnet otsima.

Sellist sõpruskonda leida on aga kaasaegsel tarmukal mehel, kes väärtustab pere ja enda eesmärke,
väga keeruline. Peavad ju sõpruskonna eesmärgid ühtima sinu eesmärkidega. Mina (Mikk) astusin suurel määral just seetõttu eelmisel aastal Kaitseliitu - et teha midagi mehist ja maalähedast ning samal ajal kogeda sõpruskonna toetust ja õlg-õla tunnet. Saan omadest kogemustest öelda, et see oli mulle ainuõige otsus - palju erinevaid inimesi erinevate taustadega, kuid kõik vabatahtlikkuse alusel ühe asja eest väljas.

Vaata kriitilise pilguga, milline on sinu sõprussidemete seis. On suur võimalus, et selle kohal haigutab suur tühimik; see tühimik tuleb aga täita selleks, et sinu mehine elu oleks võimalikult rikas.

Allikas: Kliki uuringute nägemiseks...

1. Gender differences in predicting loneliness from social network characteristics. Stokes J, Levin I. J Pers Soc Psychol. 1986 Nov;51(5):1069-74.

2. Cramer, K.M., Neyedley, K.A. Sex Differences in Loneliness: The Role of Masculinity and Femininity. Sex Roles 38, 645–653 (1998). https://doi.org/10.1023/A:1018850711372

3. Davis, Arran et al. “Social Bonds and Exercise: Evidence for a Reciprocal Relationship.” PloS one vol. 10,8 e0136705. 28 Aug. 2015, doi:10.1371/journal.pone.0136705

4. Loneliness and social isolation as risk factors for mortality: a meta-analytic review. Holt-Lunstad J1, Smith TB2, Baker M3, Harris T3, Stephenson D3. Perspect Psychol Sci. 2015 Mar;10(2):227-37. doi: 10.1177/1745691614568352.

5. Richard, Aline et al. “Loneliness is adversely associated with physical and mental health and lifestyle factors: Results from a Swiss national survey.” PloS one vol. 12,7 e0181442. 17 Jul. 2017, doi:10.1371/journal.pone.0181442

6. Sawka, K.J., McCormack, G.R., Nettel-Aguirre, A. et al. Friendship networks and physical activity and sedentary behavior among youth: a systematized review. Int J Behav Nutr Phys Act 10, 130 (2013). https://doi.org/10.1186/1479-5868-10-130

7. Nardi PM. Men’s Friendships. Sage Publications 1992.

8. Sex and Gender Differences in Personal Relationships. Daniel J. Canary, Tara M. Emmers-Sommer, Sandra Faulkner. Guilford Press. 1998.

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Mehelikult tervislik toitumine – millest ta koosneb (Miku enda näite varal).

Mehelikult tervislik toitumine – millest ta koosneb (Miku enda näite varal).

Kuna pilt, eriti liikuv pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna, siis meie eelmise nädala video järelkajana näitab meie CEO Mikk, mida ja millal tema ühel täiesti tavalisel päeval sööb.
[...]
Kuidas teha rohelist teed nii, et ta oleks tegelikult ka tervislik?

Kuidas teha rohelist teed nii, et ta oleks tegelikult ka tervislik?

Roheline tee on vähemalt teoorias tõeliselt tervislik jook, kuna tal on lugematu arv häid omadusi...
[...]
King of Spades Tournamentiga stiilne Goblet tasuta kaasa.

King of Spades Tournamentiga stiilne Goblet tasuta kaasa.

Praegu on suurepärane aeg uus King of Spades Tournament omal nahal järgi proovida, sest vähemalt kahe paki ostul paneme Sinu tellimusele stiilse metallist sheikeri...
[...]
Muuda oma biokeemiat vaid kehapoosidega, nagu selle maailma vägevad (ja Rocky)

Muuda oma biokeemiat vaid kehapoosidega, nagu selle maailma vägevad (ja Rocky)

Kliinilised uuringud näitavad selgelt, et teatud kindlad kehapoosid – jõupoosid aitavad sul muuta sinu biokeemiat, tõstes...
[...]
Miks mu vorm paremaks ei lähe – ma ju toitun tervislikult?!

Miks mu vorm paremaks ei lähe – ma ju toitun tervislikult?!

...see küsimus vaevab paljusid neid, kes on oma toidulaualt jätnud ära madalakvaliteetse nn. rämpstoidu, kuid ei suuda siiski...
[...]
Tõsta enda suutlikkust vägisõnadega

Tõsta enda suutlikkust vägisõnadega

Teinekord on taktitundetus kui sõõm värsket õhku - ja just seepärast on seekordne video keset jõulumöllu hoopis vägisõnadest ning nende suutlikkust tõstvast võimest.
[...]
Kuus tassi kohvi päevas? Tõsiselt?

Kuus tassi kohvi päevas? Tõsiselt?

Jah, tõesti, kui soovime saada sama palju polüfenoole kui jaapanlased – pikaealisuse ning noorusliku jõu ja energia võtit.
[...]
Energiat napib ja tuju on morn? Leidsime ühe süüdlase üles!

Energiat napib ja tuju on morn? Leidsime ühe süüdlase üles!

Kuidas valguse puudumine, aga ka valgus valel ajal su võimsust ja suutlikkust mõjutab. 
[...]
Sulge

Ostukorv on tühi

Jätka ostmist