Shinrin-yoku – teie uus terapeut, härrad!

Telli King of Spades siit


Teadsid, et alates sellest, kui inimene teistest primaatidest miljoneid aastaid tagasi arenema hakkas kuni tööstusrevolutsiooni ehk linnastumise alguseni, oleme kogu selle arengu ajast vaid 0,01% elanud linnas. Ja aina suurenev teaduslike uurimuste kogum näitab, et selgelt ei ole me sellega kohastunud.

Linnakeskkond paneb meid stressiseisundisse, tõstes meie stressihormooni kortisooli taset ja aktiveerides sümpaatilist närvisüsteemi ehk kutsudes esile “võitle või põgene” seisundit. Lisaks on suurlinnades õhk nii saastunud, et see mõjutab ka meeste hormonaaltasakaalu (kuigi Eestis õnneks seda konkreetset probleemi väga ei ole).

Linnas elamise kõrvalnähtude tasakaalustamiseks peaksid käima nii tihti kui võimalik looduses. Me teame empiiriliselt, et looduses käik annab meile uut energiat ja rahustab närve, kuid tänu tänapäeva teadusele saame me selle kogemuse üksipulgi lahti võtta ning vaadata, mis komponendid seda rahustavat ja vitaliseerivat tunnet tekitavad.

Looduse, täpsemalt metsa mõju meie tervisele ja jõudlusele on uuritud palju eelkõige Jaapanis, kus selle nimeks on Shinrin-yoku, mis tõlkes tähendab “võttes endasse metsa atmosfääri” ning sellest on saanud Jaapanis üks peamiseid ennetava tervishoiu praktikaid. On uuringutega tuvastatud, et mets stimuleerib meie heaolu läbi mitme erineva meele:
 

 1. Kuulmine. Kuigi me meestena talume müra paremini kui naised, siis häirivad helid ja kõva liikluslärm tõstavad ka meil kortisooli taset. Loodushääled on vastupidi aga näidanud uuringutes, et nad aitavad meil stressist paremini välja tulla. Linnulaul, oja vulin, puulehtede sahin – kõik see mõjub meile rahustavalt.

 2. Haistmine. Usu või ära usu, aga lõhnadega saame enda seisundit palju parandada. Taimed eritavad lenduvaid orgaanilisi ühendeid (VOC – volatile organic compound), millest paljud on suure reaktsioonivõimega. Uuringutele tuginedes saab öelda, et näiteks jaapani seedril ja siberi nulu lõhnal on selgelt mõõdetav rahustav efekt, kuid üldiselt võib seda laiendada pea kõikidele puuliikidele. 

 3. Nägemine. Põhjustel, mis ei ole tänapäeva teadusele veel väga hästi mõistetavad, rahustab looduse vaatamine (lilled, puud jne) inimest märgatavalt. Samas mõjub rahustavalt ka naturaalne puit siseruumides, võrreldes näiteks valge kipsseinaga – ka see on uuringutega tuvastatud.

 4. Lisaks tugevdab metsas viibimine sinu naturaalsete tapjarakkude tööd ja need mängivad immuunsüsteemis kandvat rolli. Lühiajaline metsas viibimine tundub nende tööd aktiveerivat isegi kuni kuu aega.


Nüüd teame, et metsas viibimise kogemus koosneb mitmest erinevast komponendist, millel nii eraldi võetuna kui ka kõik koos on kortisooli taset alandav ning parasümpaatilist närvisüsteemi aktiviseeriv toime, mis on tõhusaks viisiks linnahulluse vast võitlemisel.

Kui pikalt sa peaksid metsas olema? Mõõdetavaid kasulikke tulemusi saavutab uskumatult lühikese ajaga – lõhna aspekt mõjub isegi pooleteist-kahe minutiga, aga selleks, et võtta metsast maksimumi, oleks seal hea viibida siiski paar tundi.

Nagu alati – teoorial ei ole kaalu, kui seda praktikasse ei rakenda. Ja me teame hästi, et tänapäeval ei ole võimalik jõuda iga kuu, veel vähem iga nädal metsa patareisid laadima. Seetõttu veendu, et King of Spades oleks kindlalt su toidulaual. Kuigi King of Spades ei asenda metsas puhkamist, siis aitab ta siiski su mehelikku organismi tugevdada väga erinevate külgede alt, aidates pimeda, külma ja pingelisema aja kenasti vastu pidada.

Allikas: Kliki uuringute nägemiseks...
 1. Inducing physiological stress recovery with sounds of nature in a virtual reality forest--results from a pilot study. Annerstedt M1, Jönsson P, Wallergård M, Johansson G, Karlson B, Grahn P, Hansen AM, Währborg P. Physiol Behav. 2013 Jun 13;118:240-50. doi: 10.1016/j.physbeh.2013.05.023.

 2. Alvarsson, Jesper J, Stefan Wiens, and Mats E Nilsson. “Stress Recovery during Exposure to Nature Sound and Environmental Noise.” International Journal of Environmental Research and Public Health 7.3 (2010): 1036–1046. PMC. Web. 12 Jan. 2018.

 3. Endocrine disruptors: Air pollution linked to insulin resistance. Holmes D. Nat Rev Endocrinol. 2016 Dec;12(12):688.

 4. The Effects of Exercise in Forest and Urban Environments on Sympathetic Nervous Activity of Normal Young Adults.   Dr M Yamaguchi, M Deguchi, Y Miyazaki. Journal of International Medical Research.

 5. Kim, In-Hee et al. “Essential Oil Inhalation on Blood Pressure and Salivary Cortisol Levels in Prehypertensive and Hypertensive Subjects.” Evidence-based Complementary and Alternative Medicine : eCAM 2012 (2012): 984203. PMC. Web. 15 Jan. 2018.

 6. Song, Chorong, Harumi Ikei, and Yoshifumi Miyazaki. “Physiological Effects of Nature Therapy: A Review of the Research in Japan.” Ed. Paul B. Tchounwou. International Journal of Environmental Research and Public Health 13.8 (2016): 781. PMC. Web. 15 Jan. 2018.

 7. Road traffic noise and determinants of saliva cortisol levels among adolescents. Wallas A1, Eriksson C2, Gruzieva O3, Lind T4, Pyko A3, Sjöström M2, Ögren M5, Pershagen G2. Int J Hyg Environ Health. 2017 Nov 22. pii: S1438-4639(17)30135-9. doi: 10.1016/j.ijheh.2017.11.003.

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Su maskuliinsus tõstab enneaegse suremuse riski 30%

Su maskuliinsus tõstab enneaegse suremuse riski 30%

Kas sa teadsid, et maskuliinsus tõstab enneaegse suremuse riski 30%, aga mitte viisil, nagu seda arvata võiks.
[...]
Vaenlasest liitlaseks – muuda neid asju oma vannitoas, et toetada enda tugevat keha ja vaimu.

Vaenlasest liitlaseks – muuda neid asju oma vannitoas, et toetada enda tugevat keha ja vaimu.

Seekordses King of Spadesi videos räägib Mikk sellest, kuidas panna oma vannituba toetama sinu eesmärki...
[...]
Millal hakkavad mehe vaimsed ja füüsilised võimed langema?

Millal hakkavad mehe vaimsed ja füüsilised võimed langema?

On mõnevõrra üllatav, et meie vaimsed võimed saavutavad oma tipu varem kui füüsilised võimed. 
[...]
Sa ise ei kontrolligi enda tuju ja tundeid. Seda teevad hoopis bakterid sinu kõhus!

Sa ise ei kontrolligi enda tuju ja tundeid. Seda teevad hoopis bakterid sinu kõhus!

Sa küll arvad, et suudad enda tuju kontrollida ning õnn ja heaolu on lõppkokkuvõttes meie endi teha, siis sa eksid.
[...]
Nõuanne, mis teeb 2019. aastast sinu edukaima

Nõuanne, mis teeb 2019. aastast sinu edukaima

„Nalja teete või? Kindlasti mitte!“ See oli mõte ja tunne, mis mind esimese jaanuari hommikul Saaremaal GoSpa hotelli numbritoa akendelt...
[...]
Insener Priit Pihlakas: ”Miks mina kasutan King of Spadesi”

Insener Priit Pihlakas: ”Miks mina kasutan King of Spadesi”

Insener ja ettevõtja räägib, miks tema kasutab King of Spadesi ning milliste väljakutsete ja pingetega tuleb tal oma eesmärkide saavutamiseks silmitsi seista.
[...]
Pika autosõidu vältel meel erk ja vaim puhanud. Kuidas see võimalik on?

Pika autosõidu vältel meel erk ja vaim puhanud. Kuidas see võimalik on?

Kuidas hoida pika roolisoleku ajal meel ergas, vaim värske ning tunda end ka peale mitmetunnist sõitu energilise ja teotahtelisena.
[...]
Kas kriitika halvab sageli ka sind?

Kas kriitika halvab sageli ka sind?

Asi, millest tänapäeva maailmas puudu ei ole, on kriitika. Peamiselt tänu sotsiaalmeedia platvormidele on igal inimesel hääletoru, millega oma negatiivset arvamust avaldada...
[...]
Sulge

Ostukorv on tühi

Jätka ostmist