Sa ise ei kontrolligi enda tuju ja tundeid. Seda teevad hoopis bakterid sinu kõhus!

Sa küll arvad, et suudad enda tuju kontrollida ning õnn ja heaolu on lõppkokkuvõttes meie endi teha, siis sa eksid. Seda teevad hoopis bakterid sinu kõhus.

Inimene peab end küll looduse krooniks, kuid alles üsna viimasel ajal on aina rohkem selgemaks saav tõsiasi, et paljusid protsesse, mida arvasime suutvat ise kontrollida, kontrollivad hoopis meie soolestiku bakterid – sealhulgas isegi tuju.

Kuidas võimalik on, et mikroskoopilised, teadvusetud olendid seda teha suudavad?

Teaduses on termin „aju-kõhu“ telg ja nagu nimigi ütleb, siis see on kanal, mida mööda aju ning soolestiku mikroobid läbi kesknärvisüsteemi omavahel suhtlevad – kusjuures infovahetus on mõlemasuunaline.

Kui meie aju tuvastab stressori, saadab ta signaali soolestiku bakteritele, kes hakkavad eritama vajalikke kemikaale selleks, et me stressoriga võimalikult hästi toime tuleksime. Kui aga stressisituatsioon vältab pikka aega – nädalaid, kuid või isegi aastaid – hakkab see meie soolestiku mikrobiootat lõhkuma ning viivad selle balansist välja.

Tulemuseks on see, et see bakterite keemiavabrik hakkab eritama kemikaale, mis hoopis põhjustavad meil tujukõikumisi, vaimset stressi, ärevust ning ka skisofreeniat. Ning isegi siis, kui väline stressor, mis selle düsbalansi põhjustas, on kadunud, oleme ikka tujutud, stressis ja ärevad. Nii satumegi tujukõikumiste, ärevuse ja depressiooni nõiaringi.

Loomulikult on enda soolestiku mikrobioota eest hoolitsemine ülioluline, aga vähemalt sama oluline on hoolitseda ka selle eest, et suuta manageerida pidevat stressi ning vähendada stressisignaale, mida aju meie soolestikubakteritele saadab. Kuigi seda ei ole lihtne teha, on hilisem tervisliku bakteripopulatsiooni taastamine kõhus veelgi raskem.

Üks tõhusamaid stressi maandajaid on meditatsioon ning hingamisharjutused, mille kohta King of Spadesi blogis ja YouTube kanalil on juba üksjagu materjali. Sport on samuti kahtlemata heaks stressimaandajaks, kuid ka siin valitseb tihhotoomia – tulemussport on tihtipeale ise hoopis stressi tekitajaks; ja kvaliteetaja veetmine oma pere ning sõpradega.

Paljudele väga stressirohket elustiili elavatele meestele aga kõigest sellest ei piisa. Just seetõttu on King of Spades Flagshipis väga suures koguses spetsiaalseid taimeekstrakte, näiteks ashwagandha, salvei ja ženšenn, mida teadus kutsub adaptogeenideks. Need ekstraktid aitavad teaduspõhiselt tõsta meie nii vaimset kui kehalist stressitaluvust, võttes maha palju stressiimpulsse, mis muidu võiksid sinu kõhu mikrobiootat kahjustada.

Loe King of Spades Flagshipi kohta lähemalt SIIT

Allikas: Kliki uuringute nägemiseks...
  1. Foster, Jane A et al. “Stress & the gut-brain axis: Regulation by the microbiome.” Neurobiology of stress vol. 7 124-136. 19 Mar. 2017, doi:10.1016/j.ynstr.2017.03.001

  2. From gut dysbiosis to altered brain function and mental illness: mechanisms and pathways. G B Rogers, D J Keating, R L Young, M-L Wong, J Licinio & S Wesselingh. Molecular Psychiatryvolume 21, pages738–748 (2016)

  3. Liu, Lu, and Gang Zhu. “Gut-Brain Axis and Mood Disorder.” Frontiers in psychiatry vol. 9 223. 29 May. 2018, doi:10.3389/fpsyt.2018.00223

  4. Huang, Ting-Ting et al. “Current Understanding of Gut Microbiota in Mood Disorders: An Update of Human Studies.” Frontiers in genetics vol. 10 98. 19 Feb. 2019, doi:10.3389/fgene.2019.00098

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Vaenlasest liitlaseks – muuda neid asju oma vannitoas, et toetada enda tugevat keha ja vaimu.

Vaenlasest liitlaseks – muuda neid asju oma vannitoas, et toetada enda tugevat keha ja vaimu.

Seekordses King of Spadesi videos räägib Mikk sellest, kuidas panna oma vannituba toetama sinu eesmärki...
[...]
Tipp-eSportlane: “Olen treeninud ka 14 tundi ööpäevas”

Tipp-eSportlane: “Olen treeninud ka 14 tundi ööpäevas”

Meeldib  see  meile  või  mitte,  aga  infotehnoloogia  ajastu  on  tulnud  selleks,  et  jääda.  Nii  on  paratamatu  ka  see,  et  sport,  õigemini  üks  selle  haru,  on  kolinud  virtuaalruumi...
[...]
Kuidas King of Spades on tehtud

Kuidas King of Spades on tehtud

Selleks, et mõista, kuidas King of Spadesi toodetakse, tahame avada Sulle meie tehase virtuaalväravad ning kutsuda Sind ringkäigule meie tehasesse.
[...]
Otse ja filtrita – Mikk külaliseks podcastis Tamara Talks

Otse ja filtrita – Mikk külaliseks podcastis Tamara Talks

Kiiresti  populaarsust  koguv  podcast  (taskuhääling)  Tamara  Talks  kutsus  Miku  külla  jagama  King  of  Spadesi  saamislugu...
[...]
Rahu ja vaikust, palun! (ja kuidas see jõudlust parandab)

Rahu ja vaikust, palun! (ja kuidas see jõudlust parandab)

Üks  olulisemaid  investeeringuid  iseendasse  on  igas  kuus  võtta  paar  tundi  täielikku  rahu  ja  vaikust,  kuid  mitte  närvide  puhkamiseks,  nagu  sa  ehk  arvad.
[...]
Insener Priit Pihlakas: ”Miks mina kasutan King of Spadesi”

Insener Priit Pihlakas: ”Miks mina kasutan King of Spadesi”

Insener ja ettevõtja räägib, miks tema kasutab King of Spadesi ning milliste väljakutsete ja pingetega tuleb tal oma eesmärkide saavutamiseks silmitsi seista.
[...]
Karske aasta: kolme kuu muljed

Karske aasta: kolme kuu muljed

King of Spadesi asutaja Mikk võttis endale karske aasta ning jagab nüüd, esimese kolme kuu möödudes, enda vahetuid muljeid läbi küsimuste, mis talle selle väljakutse jooksul kõige rohkem esitatud on.
[...]
Pika autosõidu vältel meel erk ja vaim puhanud. Kuidas see võimalik on?

Pika autosõidu vältel meel erk ja vaim puhanud. Kuidas see võimalik on?

Kuidas hoida pika roolisoleku ajal meel ergas, vaim värske ning tunda end ka peale mitmetunnist sõitu energilise ja teotahtelisena.
[...]
Sulge

Ostukorv on tühi

Jätka ostmist