Sa ise ei kontrolligi enda tuju ja tundeid. Seda teevad hoopis bakterid sinu kõhus!

Sa küll arvad, et suudad enda tuju kontrollida ning õnn ja heaolu on lõppkokkuvõttes meie endi teha, siis sa eksid. Seda teevad hoopis bakterid sinu kõhus.

Inimene peab end küll looduse krooniks, kuid alles üsna viimasel ajal on aina rohkem selgemaks saav tõsiasi, et paljusid protsesse, mida arvasime suutvat ise kontrollida, kontrollivad hoopis meie soolestiku bakterid – sealhulgas isegi tuju.

Kuidas võimalik on, et mikroskoopilised, teadvusetud olendid seda teha suudavad?

Teaduses on termin „aju-kõhu“ telg ja nagu nimigi ütleb, siis see on kanal, mida mööda aju ning soolestiku mikroobid läbi kesknärvisüsteemi omavahel suhtlevad – kusjuures infovahetus on mõlemasuunaline.

Kui meie aju tuvastab stressori, saadab ta signaali soolestiku bakteritele, kes hakkavad eritama vajalikke kemikaale selleks, et me stressoriga võimalikult hästi toime tuleksime. Kui aga stressisituatsioon vältab pikka aega – nädalaid, kuid või isegi aastaid – hakkab see meie soolestiku mikrobiootat lõhkuma ning viivad selle balansist välja.

Tulemuseks on see, et see bakterite keemiavabrik hakkab eritama kemikaale, mis hoopis põhjustavad meil tujukõikumisi, vaimset stressi, ärevust ning ka skisofreeniat. Ning isegi siis, kui väline stressor, mis selle düsbalansi põhjustas, on kadunud, oleme ikka tujutud, stressis ja ärevad. Nii satumegi tujukõikumiste, ärevuse ja depressiooni nõiaringi.

Loomulikult on enda soolestiku mikrobioota eest hoolitsemine ülioluline, aga vähemalt sama oluline on hoolitseda ka selle eest, et suuta manageerida pidevat stressi ning vähendada stressisignaale, mida aju meie soolestikubakteritele saadab. Kuigi seda ei ole lihtne teha, on hilisem tervisliku bakteripopulatsiooni taastamine kõhus veelgi raskem.

Üks tõhusamaid stressi maandajaid on meditatsioon ning hingamisharjutused, mille kohta King of Spadesi blogis ja YouTube kanalil on juba üksjagu materjali. Sport on samuti kahtlemata heaks stressimaandajaks, kuid ka siin valitseb tihhotoomia – tulemussport on tihtipeale ise hoopis stressi tekitajaks; ja kvaliteetaja veetmine oma pere ning sõpradega.

Paljudele väga stressirohket elustiili elavatele meestele aga kõigest sellest ei piisa. Just seetõttu on King of Spades Flagshipis väga suures koguses spetsiaalseid taimeekstrakte, näiteks ashwagandha, salvei ja ženšenn, mida teadus kutsub adaptogeenideks. Need ekstraktid aitavad teaduspõhiselt tõsta meie nii vaimset kui kehalist stressitaluvust, võttes maha palju stressiimpulsse, mis muidu võiksid sinu kõhu mikrobiootat kahjustada.

Loe King of Spades Flagshipi kohta lähemalt SIIT

Allikas: Kliki uuringute nägemiseks...
  1. Foster, Jane A et al. “Stress & the gut-brain axis: Regulation by the microbiome.” Neurobiology of stress vol. 7 124-136. 19 Mar. 2017, doi:10.1016/j.ynstr.2017.03.001

  2. From gut dysbiosis to altered brain function and mental illness: mechanisms and pathways. G B Rogers, D J Keating, R L Young, M-L Wong, J Licinio & S Wesselingh. Molecular Psychiatryvolume 21, pages738–748 (2016)

  3. Liu, Lu, and Gang Zhu. “Gut-Brain Axis and Mood Disorder.” Frontiers in psychiatry vol. 9 223. 29 May. 2018, doi:10.3389/fpsyt.2018.00223

  4. Huang, Ting-Ting et al. “Current Understanding of Gut Microbiota in Mood Disorders: An Update of Human Studies.” Frontiers in genetics vol. 10 98. 19 Feb. 2019, doi:10.3389/fgene.2019.00098

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

See on sinu vaimse stressi tegelik allikas…

See on sinu vaimse stressi tegelik allikas…

Ettevõtlike ja suure saavutusvajadustega meeste seas on pidev vaimne stress ja depressioon suur probleem, sest mida rohkem soovid ära teha, seda rohkem takistusi oma teel kohtad.
[...]
Lugemissoovitus: Extreme Ownership – How U.S. Navy SEALs lead and win

Lugemissoovitus: Extreme Ownership – How U.S. Navy SEALs lead and win

Kes meist ei oleks lugenud mõnd juhtimisraamatut, mis sisuliselt on mitusada lehekülge ümmargust, tavaellu rakendamatut teooriat.
[...]
Tahtejõud on ülehinnatud

Tahtejõud on ülehinnatud

Miks sa ei tohiks oma eesmärkide saavutamise strateegiat rajada tugeva tahtejõu peale?
[...]
Mine „tsooni“ ja tõsta oma tulemuslikkust

Mine „tsooni“ ja tõsta oma tulemuslikkust

Oled sa kunagi tsoonis olnud? Ja siinkohal ei ole silmas peetud mitte vanglažargooni, vaid ühte kummalist teadvuse olekut, mida psühholoogias kutsutakse „tsoonis olemiseks“
[...]
Tipptriatleet: Aastatepikkuse töö päevaga kokku varisemine on hoop, millest on raske taastuda

Tipptriatleet: Aastatepikkuse töö päevaga kokku varisemine on hoop, millest on raske taastuda

Raido Luuk on Eesti paremikku kuuluv triatleet, kes on enda toetuseks valinud King of Spadesi lisandid
[...]
Jäta plastnõud vanasse aastasse

Jäta plastnõud vanasse aastasse

Üks oluline asi, mida sa nüüd ja kohe oma tervise, mehelikkuse ja vitaalsuse nimel teha saad, on minna kööki ja visata ära kõik plastkonteinerid, milles sa tavaliselt toitu hoiad. Miks?
[...]
Kasutajakogemus: pokkerimängija Carlos Laasi räägib fookusest pokkeris ja King of Spadesist

Kasutajakogemus: pokkerimängija Carlos Laasi räägib fookusest pokkeris ja King of Spadesist

Carlos Laasi on pokkerimängija, kes ühe elumuutva sündmuse – isaks saamise – hakul tegi ka teise, muutes kardinaalselt oma tõekspidamisi, elustiili...
[...]
Kolm mehelikku, stiilset ja tervislikku kingiideed sõbrapäevaks

Kolm mehelikku, stiilset ja tervislikku kingiideed sõbrapäevaks

Otsides sõbrapäeva lähenedes kingiideid kõige olulisemale mehele enda elus, olgu selleks isa, vend, elukaaslane, äripartner või suisa sina ise...
[...]
Sulge

Ostukorv on tühi

Jätka ostmist