Sa ise ei kontrolligi enda tuju ja tundeid. Seda teevad hoopis bakterid sinu kõhus!

Sa küll arvad, et suudad enda tuju kontrollida ning õnn ja heaolu on lõppkokkuvõttes meie endi teha, siis sa eksid. Seda teevad hoopis bakterid sinu kõhus.

Inimene peab end küll looduse krooniks, kuid alles üsna viimasel ajal on aina rohkem selgemaks saav tõsiasi, et paljusid protsesse, mida arvasime suutvat ise kontrollida, kontrollivad hoopis meie soolestiku bakterid – sealhulgas isegi tuju.

Kuidas võimalik on, et mikroskoopilised, teadvusetud olendid seda teha suudavad?

Teaduses on termin „aju-kõhu“ telg ja nagu nimigi ütleb, siis see on kanal, mida mööda aju ning soolestiku mikroobid läbi kesknärvisüsteemi omavahel suhtlevad – kusjuures infovahetus on mõlemasuunaline.

Kui meie aju tuvastab stressori, saadab ta signaali soolestiku bakteritele, kes hakkavad eritama vajalikke kemikaale selleks, et me stressoriga võimalikult hästi toime tuleksime. Kui aga stressisituatsioon vältab pikka aega – nädalaid, kuid või isegi aastaid – hakkab see meie soolestiku mikrobiootat lõhkuma ning viivad selle balansist välja.

Tulemuseks on see, et see bakterite keemiavabrik hakkab eritama kemikaale, mis hoopis põhjustavad meil tujukõikumisi, vaimset stressi, ärevust ning ka skisofreeniat. Ning isegi siis, kui väline stressor, mis selle düsbalansi põhjustas, on kadunud, oleme ikka tujutud, stressis ja ärevad. Nii satumegi tujukõikumiste, ärevuse ja depressiooni nõiaringi.

Loomulikult on enda soolestiku mikrobioota eest hoolitsemine ülioluline, aga vähemalt sama oluline on hoolitseda ka selle eest, et suuta manageerida pidevat stressi ning vähendada stressisignaale, mida aju meie soolestikubakteritele saadab. Kuigi seda ei ole lihtne teha, on hilisem tervisliku bakteripopulatsiooni taastamine kõhus veelgi raskem.

Üks tõhusamaid stressi maandajaid on meditatsioon ning hingamisharjutused, mille kohta King of Spadesi blogis ja YouTube kanalil on juba üksjagu materjali. Sport on samuti kahtlemata heaks stressimaandajaks, kuid ka siin valitseb tihhotoomia – tulemussport on tihtipeale ise hoopis stressi tekitajaks; ja kvaliteetaja veetmine oma pere ning sõpradega.

Paljudele väga stressirohket elustiili elavatele meestele aga kõigest sellest ei piisa. Just seetõttu on King of Spades Flagshipis väga suures koguses spetsiaalseid taimeekstrakte, näiteks ashwagandha, salvei ja ženšenn, mida teadus kutsub adaptogeenideks. Need ekstraktid aitavad teaduspõhiselt tõsta meie nii vaimset kui kehalist stressitaluvust, võttes maha palju stressiimpulsse, mis muidu võiksid sinu kõhu mikrobiootat kahjustada.

Loe King of Spades Flagshipi kohta lähemalt SIIT

Allikas: Kliki uuringute nägemiseks...
  1. Foster, Jane A et al. “Stress & the gut-brain axis: Regulation by the microbiome.” Neurobiology of stress vol. 7 124-136. 19 Mar. 2017, doi:10.1016/j.ynstr.2017.03.001

  2. From gut dysbiosis to altered brain function and mental illness: mechanisms and pathways. G B Rogers, D J Keating, R L Young, M-L Wong, J Licinio & S Wesselingh. Molecular Psychiatryvolume 21, pages738–748 (2016)

  3. Liu, Lu, and Gang Zhu. “Gut-Brain Axis and Mood Disorder.” Frontiers in psychiatry vol. 9 223. 29 May. 2018, doi:10.3389/fpsyt.2018.00223

  4. Huang, Ting-Ting et al. “Current Understanding of Gut Microbiota in Mood Disorders: An Update of Human Studies.” Frontiers in genetics vol. 10 98. 19 Feb. 2019, doi:10.3389/fgene.2019.00098

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Tõsta oma füüsilist võimsust vähem kui 1 euroga

Tõsta oma füüsilist võimsust vähem kui 1 euroga

Võib tunduda uskumatu, kuid usutavasti odavaim füüsilise võimsuse ja vastupidavuse tõstmise vahend on naatriumvesinikkarbonaat..... ehk tavaline söögisooda.
[...]
Stress kiirendab vananemist. Vaata, kuidas mõjuvad ametiaastad USA presidentidele (ja ka sulle!)

Stress kiirendab vananemist. Vaata, kuidas mõjuvad ametiaastad USA presidentidele (ja ka sulle!)

Kuigi see, et kõrge stress ja suur vastutusekoorem kiirendab vananemist kuni kaks korda...
[...]
Milline on hea stress, milline on halb stress (ja kuidas sellega võidelda)?

Milline on hea stress, milline on halb stress (ja kuidas sellega võidelda)?

Kõikjal räägitakse, et stress on halb ja seda peab igal võimalikul viisil vältima. See on vale.
[...]
Sinu kõige tähtsamad viis sekundit päevas, iga päev!

Sinu kõige tähtsamad viis sekundit päevas, iga päev!

Selles videos tahan ma sulle tutvustada sinu päeva kõige olulisemat viite sekundit, mis koheselt alandab stressitaset, distantseerib sind su igapäevaprobleemidest...
[...]
Oled sa kütt või saakloom (USA Navy SEAL tehnika)?

Oled sa kütt või saakloom (USA Navy SEAL tehnika)?

Meestekuu viimases eriüksuslaste suutlikkuse tehnikate videos räägib Mikk lihtsast mõttemudelist, mis muudab USA Mereväe eriüksuslased - SEALid koheselt...
[...]
King of Spadesi enneolematu sooduskampaania

King of Spadesi enneolematu sooduskampaania

Soovin Sulle ühena esimestest teada anda, et just nüüdsama alustasime King of Spadesi enneolematu hinnakampaaniaga, kus üks karp maksab vaid 39 EUR.
[...]
Kuidas saavutasid Sparta sõdalased purunematu keha ja vaimu?

Kuidas saavutasid Sparta sõdalased purunematu keha ja vaimu?

Kui üks ühiskond on viinud maskuliinse eluviisi ekstremismi, on selleks kahtlemata Sparta. Kuigi tihti portreteeritakse spartalasi kui verejanulisi barbareid...
[...]
Lennukilt maha värske ja energilisena? Kuidas see võimalik on?

Lennukilt maha värske ja energilisena? Kuidas see võimalik on?

Kuidas olla ka lennureisi lõpus värske ja energiline ja mitte tavapäraselt punaste silmade, seedeprobleemide ja paistes jalgadega.
[...]
Sulge

Ostukorv on tühi

Jätka ostmist