Millal hakkavad mehe vaimsed ja füüsilised võimed langema?

On mõnevõrra üllatav, et meie vaimsed võimed saavutavad oma tipu varem kui füüsilised võimed.

Nii meie ajutöö kiirus kui ka visuaalne ning sõnaline mälu on parimad teismeea lõpus ja 20-ndate alguses, peale mida need - küll erinevas tempos - langema hakkavad. Nii et kui sa tunned, et oled 30-40 aastaselt palju targem kui hilisteismelised, siis see tuleneb lihtsalt sellest, et sul on rohkem kogemusi. Nemad aga haaravad uusi kontseptsioone paremini ja on palju õppimisvõimelisemad ja neil on parem mälu.

Aga füüsis?

Meie lihaskond on tugevaim umbes 25. eluaasta paiku. Hea uudis on see, et jõutrenniga saab lihastugevust veel 10-15 aastat üsna heas seisus hoida, kuid siin on võtmesõna regulaarne ja läbimõeldud treening – asi, mida kiire elutempo juures on raske saavutada. Vastupidavusaladega pole pilt parem – näiteks maratoonarid teevad oma parimaid tulemusi 26-28 aastaselt.

Meie luud on aga tihedaimad ca. 30 eluaasta juures, peale mida hakkab pihta luuhõrenemise protsess.

Nagu näed, siis oma nii füüsilise kui vaimse võimekuse bioloogilise tipu saavutame tegelikult küllalt varases eas.

Konks on selles, et oma kõige olulisemat ja vastutusrikkamat tööd teeme aga oma 40-ndates ja seetõttu ongi oluline, et nii vaimne kui füüsiline vorm, mille tipu me oleme saavutanud 15-20 aastat tagasi, oleks langenud nii vähe kui võimalik. Sest vastasel juhul ei realiseeri sa oma täit potentsiaali ja see, mida sa võiks anda nii endale ja oma perele kui ühiskonnale, jääb alla sinu tegelike võimete. Meile kui meestele ei annaks aga kunagi rahu teadmine, et elasime ilma oma täit potentsiaali rakendamata.

Just seetõttu on oluline regulaarne trenn, tervislik toitumine, meditatsioon. Aga aktiivse ja stressirohke eluviisi tõttu tekivad neis paratamatult augud ja just sellistele meestele olemegi koostöös Eesti teadlastega King of Spadesi loonud.

Seal sisalduvad koostisosad aitavad parandada ajutööd ning hoida sinu füüsis paremas vormis, alandada südame veresoonkonna haiguste riske ja jõuliselt panustada sellesse, et su võimsus oleks läbi aastate pea sama, mis varastes kahekümnendates.

Kokkuvõtteks

Öeldakse, et vanus on lihtsalt number; ja tõsi, positiivses ellusuhtumises on paljugi kinni. Samas ei saa mööda vaadata faktist, et nii vaimse kui füüsilise potentsiaali tipu oleme bioloogiliselt saavutanud hiljemalt 25. eluaastaks, kusjuures stressirohke elu, tihti ebaoptimaalsed toitumisvalikud ning ebapiisav puhkus kiirendavad meie võimsuse langust oluliselt. Nii peaksid juba küllalt noored mehed, kel on oma tuleviku suhtes kindel visioon, hakkama süsteemselt hoolitsema selle eest, et saavutatud võimekus kestaks veel aastakümneid.

Allikas: Kliki uuringute nägemiseks...
  1. “When Does Cognitive Functioning Peak? The Asynchronous Rise and Fall of Different Cognitive Abilities Across the Life Span”,  Hartshorne, Joshua K. Germine, Laura T., Psychological Science 2015

  2. Murre JM, Janssen SM, Rouw R, Meeter M. The rise and fall of immediate and delayed memory for verbal and visuospatial information from late childhood to late adulthood. Acta Psychologica. 2013;142(1):96–107

  3. “Aging and Exercise”, Shephard, R.J. Encyclopedia of Sports Medicine and Science,1998.

  4. Knechtle B, Assadi H, Lepers R, Rosemann T, Rüst CA. Relationship between age and elite marathon race time in world single age records from 5 to 93 years. BMC Sports Science, Medicine and Rehabilitation. 2014;6:31. doi:10.1186/2052-1847-6-31.

  5. Lara B, Salinero JJ, Del Coso J. The relationship between age and running time in elite marathoners is U-shaped. Age. 2014;36(2):1003-1008.

  6. Berger, C., Goltzman, D., Langsetmo, L., Joseph, L., Jackson, S., Kreiger, N., Tenenhouse, A., Davison, K. S., Josse, R. G., Prior, J. C., Hanley, D. A. and and the CaMos Research Group (2010), Peak bone mass from longitudinal data: Implications for the prevalence, pathophysiology, and diagnosis of osteoporosis. J Bone Miner Res, 25: 1948–1957

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Tõeline elupikendamise harjutus, mida sa siiani teinud ei ole

Tõeline elupikendamise harjutus, mida sa siiani teinud ei ole

Kui tegusa ning endast ja oma tervisest lugu pidava mehena liigud suvel palju väljas, mis toetab tugevalt südame veresoonkonna tervist, siis kohe algava külma ja märja kaamosega...
[...]
Füsioterapeut Georg Laasiku viis harjutust King of Spadesi meestele

Füsioterapeut Georg Laasiku viis harjutust King of Spadesi meestele

Pikad autosõidud, koosolekutel ja töölaua taga istumised ning muud sundasendid on tänapäeval paratamatus. Need aga tekitavad pihaspingeid...
[...]
King of Spadesi enneolematu sooduskampaania

King of Spadesi enneolematu sooduskampaania

Soovin Sulle ühena esimestest teada anda, et just nüüdsama alustasime King of Spadesi enneolematu hinnakampaaniaga, kus üks karp maksab vaid 39 EUR.
[...]
Karske aasta: kolme kuu muljed

Karske aasta: kolme kuu muljed

King of Spadesi asutaja Mikk võttis endale karske aasta ning jagab nüüd, esimese kolme kuu möödudes, enda vahetuid muljeid läbi küsimuste, mis talle selle väljakutse jooksul kõige rohkem esitatud on.
[...]
Mine „tsooni“ ja tõsta oma tulemuslikkust

Mine „tsooni“ ja tõsta oma tulemuslikkust

Oled sa kunagi tsoonis olnud? Ja siinkohal ei ole silmas peetud mitte vanglažargooni, vaid ühte kummalist teadvuse olekut, mida psühholoogias kutsutakse „tsoonis olemiseks“
[...]
Insener Priit Pihlakas: ”Miks mina kasutan King of Spadesi”

Insener Priit Pihlakas: ”Miks mina kasutan King of Spadesi”

Insener ja ettevõtja räägib, miks tema kasutab King of Spadesi ning milliste väljakutsete ja pingetega tuleb tal oma eesmärkide saavutamiseks silmitsi seista.
[...]
Hea vorm hoolimata ülesöömisest. On see võimalik?

Hea vorm hoolimata ülesöömisest. On see võimalik?

Pikad lihavõttepühad on läbi ja paljud meist tunnevad kindlasti, et see andis kõva tagasilöögi soovile minna suvele vastu heas kerges sportlikus vormis.
[...]
Kuidas mu talisuplus läks ning parim nõuanne edukaks ja produktiivseks 2019. aastaks.

Kuidas mu talisuplus läks ning parim nõuanne edukaks ja produktiivseks 2019. aastaks.

„Nalja teete või? Kindlasti mitte!“ See oli mõte ja tunne, mis mind esimese jaanuari hommikul Saaremaal GoSpa hotelli numbritoa akendelt...
[...]
Sulge

Ostukorv on tühi

Jätka ostmist