Mida juua ühe maitsva burgeri kõrvale (ja kas Coke Zero on ikka parem kui tavaline Coca-Cola?)

Hoolimata sellest, et valid parima kvaliteediga koostisosad, on ühe isetehtud maitsva burgeri kaloraaž ikkagi vähemalt 600-700 kcal. Samas – nii burgeri grillimine kui ka pärast selle söömine on mingil põhjusel väga mehelik, nii et vahel harva ma seda endale ikkagi luban.

Sageli joome aiapeol burgeri kõrvale midagi alkohoolset, olgu selleks siis õlu või vein, aga mida teha siis, kui soovid (ja tegelikult peaksidki) piirduda vaid alkoholivabade jookidega?

Kui aastakümneid väldanud reklaamikampaaniad vähegi töötavad, siis seostub ka sul burger esmajärjekorras kihisevate koolajookidega. Loomulikult on mure selles, et ühes pooleliitrises Coca-Colas on tervelt 50 grammi suhkrut ehk 200 kcal, muutes selle hoobilt enda tervises lugu pidava mehe jaoks ebamõistlikuks valikuks. Karastusjookide tootjad on seda mõistnud ning toonud turule rea dieetlikoolasid, millel on tänu suhkruasendajate kasutamisele energiasisaldus 0 kcal, nende maitse on identne originaaltootega ning aitab rahuldada ka magusavajadust.

Pikka aega on spekuleeritud, kas suhkruasendajad ikka on meie tervisele ohutud. Näriliste peal tehtud uuringud on neid seostanud suurenenud vähi ja kasvajate riskiga, kuid inimeste kogustesse ümber arvutatuna peaksime igapäevaselt tarbima ilmvõimatuna näiva koguse dieetkoolat selleks, et võiks eeldada sama tulemust. Nii et kõik on justkui hästi?

Olin ise kuni viimase ajani üsna suur suhkruasendajate tarbija, kuid on aeg oma seisukohad ümber vaadata. Viimased värsked uuringud seostavad dieetlimonaadides leiduvate suhkruasendajate tarbimist häirunud metabolismi ja sellest tulenevalt rasvamassi juurdekasvuga.

Kuid mis veelgi olulisem (ja häirivam!), on leitud ka seos suhkruasendajate tarbimise ning vähenenud ajumahu, halvenenud mälu ning suurema südamerabanduse riski vahel. Loomulikult ei tee ühe pudeli dieetkoola joomine sulle midagi halba, kuid selle uue info valguses oleks mõistlik suhkruasendajaga limonaadide igapäevane tarbimine eesmärgiga lisaenergiavabalt maiustada, rangelt üle vaadata. Kui jood seda päevast päeva, kuust kuusse ja aastast aastasse, on sellel kumulatiivne efekt ning mainitud halvad mõjud avalduvad siis üha kindlamalt.

Aga miks me üldse tarbime selliseid limonaade? Usu või mitte, aga suure tõenäosusega ei ole asi sugugi maitses. Peasüüdlaseks on hoopis mullid ehk süsinikdioksiid, mis aktiveerib meie kurgus olevat valuretseptori. Seda teeb ta aga nii õrnalt, et meie aju tõlgendab aistingut valu asemel mõnutundena ning soovib seda aina uuesti kogeda.

Millisel joogil on aga veel sees süsinikdioksiid, kuid ei sisalda ei suhkrut ega suhkruasendajaid? Just, mineraalvesi! Proovi, tegelikult on limpsi asendamine karboniseeritud mineraalveega väga lihtne ja valutu protsess. Sa saad selle joomisest samasuguse mõnutunde, kuid lisaks ka olulisi mineraale, mis teevad su tervisele pigem head.

Nii et mina, olles enne olnud väga suur suhkruasendajate tarbija, valin nüüdsest karboniseeritud mineraalvee.

Allikas: Kliki uuringute nägemiseks...
  1. Soffritti, M., Belpoggi, F., Manservigi, M., Tibaldi, E., Lauriola, M., Falcioni, L. and Bua, L. (2010), Aspartame administered in feed, beginning prenatally through life span, induces cancers of the liver and lung in male Swiss mice. Am. J. Ind. Med., 53: 1197–1206.

  2. Mead MN. Aspartame Cancer Risks Revisited: Prenatal Exposure May Be Greatest Concern. Environmental Health Perspectives. 2007;115(9):A460.

  3. Pase, Matthew P. et al.  Sugary beverage intake and preclinical Alzheimer's disease in the community. Alzheimer's & Dementia: The Journal of the Alzheimer's Association

  4. Pase MP, Himali JJ, Beiser AS, Aparicio HJ, Satizabal CL, Vasan RS, et al. Sugar- and artifcially sweetened beverages and the risks of incident stroke and dementia: a prospective cohort study. Stroke. 2017;48:1139– 1146.

  5. Sylvetsky, et al. "Hormonal responses to non-nutritive sweeteners in water and diet soda." Nutrition & Metabolism 13:71 (2016).

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Kallis, see auto on tervise huvides!

Kallis, see auto on tervise huvides!

Meile meestena meeldivad võimsad ja kiired autod, kuid tihtipeale ei soeta me neid endale, kuna “teised arvavad, et ma kompenseerin”, “naine ei luba”...
[...]
Kas sinu otsuseid juhib TITA?

Kas sinu otsuseid juhib TITA?

Sedakorda annab Mikk võimsa võtme märkamaks, kas sinu otsuseid juhib TITA ehk Teiste Inimeste Tunnustav Arvamus.
[...]
Tõeline elupikendamise harjutus, mida sa siiani teinud ei ole

Tõeline elupikendamise harjutus, mida sa siiani teinud ei ole

Kui tegusa ning endast ja oma tervisest lugu pidava mehena liigud suvel palju väljas, mis toetab tugevalt südame veresoonkonna tervist, siis kohe algava külma ja märja kaamosega...
[...]
Järgmisele reisile oma jõusaal kaasa!

Järgmisele reisile oma jõusaal kaasa!

Mikk näitab seekordses videos, kuidas sa saad täisfunktsionaalse jõusaali kohvri nurka mahutada ja sellega väga tõsise trenni mugavalt oma hotellitoas ära teha.
[...]
Uinu ka siis, kui närvid on pingul (USA Mereväe tehnika)

Uinu ka siis, kui närvid on pingul (USA Mereväe tehnika)

Meie Meestekuu raames tehtava eliitsōdurite jōudlustehnikate videoseeria teises videos räägib Mikk sellest, kuidas uinuda ka siis, kui hinges on ärevus...
[...]
Ei jõua trenni? Pole probleemi!

Ei jõua trenni? Pole probleemi!

Pole hullu – oma füüsilise koormuse võid kätte saada ka tugitoolis istudes ja .... visualiseerides.
[...]
Pika autosõidu vältel meel erk ja vaim puhanud. Kuidas see võimalik on?

Pika autosõidu vältel meel erk ja vaim puhanud. Kuidas see võimalik on?

Kuidas hoida pika roolisoleku ajal meel ergas, vaim värske ning tunda end ka peale mitmetunnist sõitu energilise ja teotahtelisena.
[...]
Otse ja filtrita – Mikk külaliseks podcastis Tamara Talks

Otse ja filtrita – Mikk külaliseks podcastis Tamara Talks

Kiiresti  populaarsust  koguv  podcast  (taskuhääling)  Tamara  Talks  kutsus  Miku  külla  jagama  King  of  Spadesi  saamislugu...
[...]
Sulge

Ostukorv on tühi

Jätka ostmist