Me kõik kardame midagi. Millised on sinu hirmud?

Telli King of Spades siit


Tere! Mina olen Mikk King of Spadesist ja minu küsimus sulle on: “Mida sina kardad?” Fakt on see, et me meestena kõik kardame midagi, olgu selleks hirm läbi kukkuda, hirm kriitika ees, hirm end ise alt vedada, hirm avaliku esinemise ees jne. Hirmud aga pärsivad meid ega lase meil end tunda õnnelike ja vabadena. Selles videos tahan sinuga jagada seda, et kõikidel neil hirmudel on üks alushirm; ja selle asemel, et tegeleda ükshaaval iga väikese hirmuga, peaksid suunama enda energia selle ühe alushirmuga tegelemisse, neutraliseerides samaaegselt ka teised hirmud, mis selle alushirmuga seotud on.

Mis see alushirm siis on? Kartus, et sa ei ole piisavalt hea. Ja kust see hirm tuleb? Ikka lapsepõlvest, kui olime liiga väikesed selleks, et suuta ise enda eest seista ja otsustada. Siis sõltus meie heaolu ja soovide täitumine peaasjalikult sellest, kas suutsime meeldida neile, kes meie eest otsustasid – näiteks lapsevanematest. Sealt ongi meie sisse jäänud tundmus, et me peame kellelegi midagi tõestama, meeldima ja mitte “pahandust tegema”. Nüüd, täiskasvanuna, on see absoluutselt ebavajalik tundmus, ning täiskasvanueas avaldub see kahel viisil:
 

  1. Tunne, et me peame teistele midagi tõestama. Kui lapseeas vanemad või koolisüsteem ütles, et meist ei saa kunagi midagi asjalikku ning me lõpetame vaesuses või vanglas, sütitab see tihti tugeva motivatsiooni tõestada vastupidist, saavutades suuri tulemusi, rajades üliedukaid ettevõtteid...lihtsalt alateadlikult tõestamaks, et sinu üle otsustajad eksisid.

    See võib tunduda hea stardipositsioonina, kuid tegelikult ei ole seda. Probleem seisneb tõigas, et sel juhul oled ainult tulemustele orienteeritud – defineerid enda edu vaid läbi saavutatud mõõdetavate tulemuste – kuid need on paraku liikuvaks märklauaks. Teeninuna miljon eurot, mõistad, et see ei olegi tegelikult väga suur raha ning 10 miljonit on palju kaalukam. Jõudnud sinnani märkad, et maailmamastaabis oled siiski veel fiskaalses mõttes edukast inimesest kaugel. Nii rühid aina uute eesmärkide poole, suutmata nautida protsessi ning end samal ajal põletades.

  2. Paaniline kartus kriitika ees ning tegutsemishalvatus. Hirm, mida teised minust arvavad ja kuidas ma nende silmis välja paistan ei luba sul oma soove ja kutsumusi teostada, kuna eeldad, et kellelgi võib selle kohta midagi halba olla öelda. See aga tähendab, et jätad tohutult suure osa oma potentsiaalist kasutamata.


Need mõlemad alushirmu pooled on igal inimesel olemas, avaldudes lihtsalt erinevates elu valdkondades. Näiteks see, kes äris võib olla “seintest läbi mineja”, võib hoiduda lähisuhetest selle tõttu, et kardab haiget saada ja vastupidi.

Nüüd soovin ma jagada kahte viisi, kuidas mina oma alushirmuga tegelen ning mida saan ka sulle soovitada.
 

  1. Planeeri oma karjääri ja elu, lähtudes logoteraapia printsiipidest. Logoteraapia on tähtis eksistentsiaalse psühhoteraapia vorm, mille tuumikidee on see, et inimene peaks tegelema asjadega, millega tegelemise protsess pakub neile eneseteostust, rahulolu ja õnne. Sinna kuulub ka juba olemasolevatele tegevustele sügavama, eneseteostusliku sisu andmine. Just sellelt pinnalt on õige äri ja ettevõtlusega alustada, kuna nii ei ole sa vaid tulemustele orienteeritud ning suudad nautida protsessi ennast. End näiteks tuues saan öelda, et kõik muud tegemised King of Spadesi vastu vahetades loobusin paljust, ka paremast majanduslikust kindlustatusest. Hoolimata sellest oli see “tehing” minu jaoks mõõtmatult kasulik. Teen King of Spadesi naudinguga, minu süda on rahul ja tunnen, et saan midagi maailmale vastu anda ja oma panuse anda.

  2. Teine tõhus viis oma alushirmuga võidelda on usk. Ei, ma ei räägi usust jumalasse vaid usust iseendasse – täpsemalt usust, et suudad hakkama saada kõigega, mida elu su teele viskab. Maailmas ei ole mitte midagi kindlat ning situatsioonid vahelduvad vaid silmapilgu jooksul, tuues meie ellu palju stressi. Nii aitabki lihtne ja pime usk sellesse, et saad hakkama alati, misiganes ootamatusi ka ei juhtuks, sul neid hirme tugevalt lahustada.


Mis on selle asja juures raske? Nii alushirm kui kõik see pudi-padi, mis seal peal on, asuvad sügaval meie alateadvuses ning neid teadlikult kontrollida on tohutult keeruline. Küll aga aitab neid hirme ja nende võimutsemist teadvustada meditatsioon või niiöelda iseenda kohalolu tunnetamine. Ning just siis ongi õige aeg endale sisendada, et vahet ei ole, kuhu elutee mind suunab, ma saan ikkagi hakkama.

Ilma hirmuta elamine on üks vabastavamaid, jõustavamaid ning ilusamaid kogemusi, mis mehele saab osaks langeda. Ühtlasi on nende hirmudega võitlemine elukestev protsess ning ei tea, kas ongi kedagi, kes hirmud lõplikult on seljatanud. Saan vaid oma kogemustest öelda, et mina olen selle teadmisega elanud viimased kolm aastat ning tänu neile tehnikatele tunnen hirmu aina vähem. See muidugi ei tähenda, et mul hirmusituatsioone üldse ette ei tuleks, kuid vähemalt on mul tööriistad, millega nendega tegeleda.

Proovi ka sina neid enda peal järgi ning olen kindel, et üllatud.

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Ettevõtja: kirega oma tööd tehes pead olema veendunud, et tervis on selleks suuteline.

Ettevõtja: kirega oma tööd tehes pead olema veendunud, et tervis on selleks suuteline.

Tõnu Tammearu, disainlaudu tootva ettevõtte Oakmind Design asutaja ning King of Spadesi klient on mees, kellelt on mõndagi õppida. 
[...]
Nelja nädalaga jääauku. Miks küll?

Nelja nädalaga jääauku. Miks küll?

Täna on 31. detsember, kell on vähem kui 10.00 hommikul ning täna saab mul täis esimene aasta end teadlikult külma veega karastamisest. Selle tähistamiseks sõidangi praegu Pirita Jahisadamasse...
[...]
Tõsta oma produktiivsust nagu kindral Eisenhower

Tõsta oma produktiivsust nagu kindral Eisenhower

Selles videos tahan ma sulle tutvustada ühe kaasaja edukaima mehe, esimese NATO vägede ülemjuhataja, viie tärni kindrali ja endise USA presidendi Dwight D. Eisenhoweri...
[...]
Mehe meelespea – alista koroonatont

Mehe meelespea – alista koroonatont

Üks tont käib ringi mööda Euroopat - koroonatont. Mida peaksid selles valguses muutma oma trennis ja toitumises, et tondiga parimal viisil toime tulla?
[...]
Väljakutse: 100 kükki ja 50 kätekõverdust päevas

Väljakutse: 100 kükki ja 50 kätekõverdust päevas

“Suurem lihasmass ja jõud ning madalam rasvaprotsent kõigest 8 nädalaga” kõlab nagu reklaamlause Teleturust. Ometi on see võimalik...
[...]
Saa võitu pidevalt närivast ärevustundest

Saa võitu pidevalt närivast ärevustundest

Suure saavutusvajadusega ja kõrgeid eesmärke seadva mehena tead kindlasti seda päevast päeva sees närivat ärevustunnet, mis ühest küljest küll hoiab meid tegusana, kuid teisalt on kohutavalt väsitav ning lõpuks ka eesmärkidele vastu töötav.
[...]
Tee ise: tõeliselt maitsvad (ja kvaliteetsed!) proteiinibatoonid

Tee ise: tõeliselt maitsvad (ja kvaliteetsed!) proteiinibatoonid

Kiire elutempo juures ei jõua me sageli süüa, rääkimata õigete asjade söömisest. Poelettidel saada olevad valgubatoonid, mis tunduvad...
[...]
Flagship nüüd enneolematu soodushinnaga

Flagship nüüd enneolematu soodushinnaga

Kogu eriolukorra ajal on King of Spades Flagship erakordse soodushinnaga!
[...]
Sulge

Ostukorv on tühi

Jätka ostmist