Me kõik kardame midagi. Millised on sinu hirmud?

Telli King of Spades siit


Tere! Mina olen Mikk King of Spadesist ja minu küsimus sulle on: “Mida sina kardad?” Fakt on see, et me meestena kõik kardame midagi, olgu selleks hirm läbi kukkuda, hirm kriitika ees, hirm end ise alt vedada, hirm avaliku esinemise ees jne. Hirmud aga pärsivad meid ega lase meil end tunda õnnelike ja vabadena. Selles videos tahan sinuga jagada seda, et kõikidel neil hirmudel on üks alushirm; ja selle asemel, et tegeleda ükshaaval iga väikese hirmuga, peaksid suunama enda energia selle ühe alushirmuga tegelemisse, neutraliseerides samaaegselt ka teised hirmud, mis selle alushirmuga seotud on.

Mis see alushirm siis on? Kartus, et sa ei ole piisavalt hea. Ja kust see hirm tuleb? Ikka lapsepõlvest, kui olime liiga väikesed selleks, et suuta ise enda eest seista ja otsustada. Siis sõltus meie heaolu ja soovide täitumine peaasjalikult sellest, kas suutsime meeldida neile, kes meie eest otsustasid – näiteks lapsevanematest. Sealt ongi meie sisse jäänud tundmus, et me peame kellelegi midagi tõestama, meeldima ja mitte “pahandust tegema”. Nüüd, täiskasvanuna, on see absoluutselt ebavajalik tundmus, ning täiskasvanueas avaldub see kahel viisil:
 

  1. Tunne, et me peame teistele midagi tõestama. Kui lapseeas vanemad või koolisüsteem ütles, et meist ei saa kunagi midagi asjalikku ning me lõpetame vaesuses või vanglas, sütitab see tihti tugeva motivatsiooni tõestada vastupidist, saavutades suuri tulemusi, rajades üliedukaid ettevõtteid...lihtsalt alateadlikult tõestamaks, et sinu üle otsustajad eksisid.

    See võib tunduda hea stardipositsioonina, kuid tegelikult ei ole seda. Probleem seisneb tõigas, et sel juhul oled ainult tulemustele orienteeritud – defineerid enda edu vaid läbi saavutatud mõõdetavate tulemuste – kuid need on paraku liikuvaks märklauaks. Teeninuna miljon eurot, mõistad, et see ei olegi tegelikult väga suur raha ning 10 miljonit on palju kaalukam. Jõudnud sinnani märkad, et maailmamastaabis oled siiski veel fiskaalses mõttes edukast inimesest kaugel. Nii rühid aina uute eesmärkide poole, suutmata nautida protsessi ning end samal ajal põletades.

  2. Paaniline kartus kriitika ees ning tegutsemishalvatus. Hirm, mida teised minust arvavad ja kuidas ma nende silmis välja paistan ei luba sul oma soove ja kutsumusi teostada, kuna eeldad, et kellelgi võib selle kohta midagi halba olla öelda. See aga tähendab, et jätad tohutult suure osa oma potentsiaalist kasutamata.


Need mõlemad alushirmu pooled on igal inimesel olemas, avaldudes lihtsalt erinevates elu valdkondades. Näiteks see, kes äris võib olla “seintest läbi mineja”, võib hoiduda lähisuhetest selle tõttu, et kardab haiget saada ja vastupidi.

Nüüd soovin ma jagada kahte viisi, kuidas mina oma alushirmuga tegelen ning mida saan ka sulle soovitada.
 

  1. Planeeri oma karjääri ja elu, lähtudes logoteraapia printsiipidest. Logoteraapia on tähtis eksistentsiaalse psühhoteraapia vorm, mille tuumikidee on see, et inimene peaks tegelema asjadega, millega tegelemise protsess pakub neile eneseteostust, rahulolu ja õnne. Sinna kuulub ka juba olemasolevatele tegevustele sügavama, eneseteostusliku sisu andmine. Just sellelt pinnalt on õige äri ja ettevõtlusega alustada, kuna nii ei ole sa vaid tulemustele orienteeritud ning suudad nautida protsessi ennast. End näiteks tuues saan öelda, et kõik muud tegemised King of Spadesi vastu vahetades loobusin paljust, ka paremast majanduslikust kindlustatusest. Hoolimata sellest oli see “tehing” minu jaoks mõõtmatult kasulik. Teen King of Spadesi naudinguga, minu süda on rahul ja tunnen, et saan midagi maailmale vastu anda ja oma panuse anda.

  2. Teine tõhus viis oma alushirmuga võidelda on usk. Ei, ma ei räägi usust jumalasse vaid usust iseendasse – täpsemalt usust, et suudad hakkama saada kõigega, mida elu su teele viskab. Maailmas ei ole mitte midagi kindlat ning situatsioonid vahelduvad vaid silmapilgu jooksul, tuues meie ellu palju stressi. Nii aitabki lihtne ja pime usk sellesse, et saad hakkama alati, misiganes ootamatusi ka ei juhtuks, sul neid hirme tugevalt lahustada.


Mis on selle asja juures raske? Nii alushirm kui kõik see pudi-padi, mis seal peal on, asuvad sügaval meie alateadvuses ning neid teadlikult kontrollida on tohutult keeruline. Küll aga aitab neid hirme ja nende võimutsemist teadvustada meditatsioon või niiöelda iseenda kohalolu tunnetamine. Ning just siis ongi õige aeg endale sisendada, et vahet ei ole, kuhu elutee mind suunab, ma saan ikkagi hakkama.

Ilma hirmuta elamine on üks vabastavamaid, jõustavamaid ning ilusamaid kogemusi, mis mehele saab osaks langeda. Ühtlasi on nende hirmudega võitlemine elukestev protsess ning ei tea, kas ongi kedagi, kes hirmud lõplikult on seljatanud. Saan vaid oma kogemustest öelda, et mina olen selle teadmisega elanud viimased kolm aastat ning tänu neile tehnikatele tunnen hirmu aina vähem. See muidugi ei tähenda, et mul hirmusituatsioone üldse ette ei tuleks, kuid vähemalt on mul tööriistad, millega nendega tegeleda.

Proovi ka sina neid enda peal järgi ning olen kindel, et üllatud.

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Hinga nagu Ameerika eriüksuslane (ja Hollandi imemees)

Hinga nagu Ameerika eriüksuslane (ja Hollandi imemees)

Kuidas muuta vaid hingamisega stressitaset, end pingelisteks olukordadeks ette valmistada ning tugevdada immuunsüsteemi – seda kõike läbi hingamise?
[...]
Kolm mehelikku, stiilset ja tervislikku kingiideed sõbrapäevaks

Kolm mehelikku, stiilset ja tervislikku kingiideed sõbrapäevaks

Otsides sõbrapäeva lähenedes kingiideid kõige olulisemale mehele enda elus, olgu selleks isa, vend, elukaaslane, äripartner või suisa sina ise...
[...]
Ettevõtja: kirega oma tööd tehes pead olema veendunud, et tervis on selleks suuteline.

Ettevõtja: kirega oma tööd tehes pead olema veendunud, et tervis on selleks suuteline.

Tõnu Tammearu, disainlaudu tootva ettevõtte Oakmind Design asutaja ning King of Spadesi klient on mees, kellelt on mõndagi õppida. 
[...]
Kuidas jaanide ajal eneseväärikust säilitada

Kuidas jaanide ajal eneseväärikust säilitada

Jaanipäev on tulekul ja kui on üks püha, kus tunneme kollektiivset kohustust kõvasti napsu võtta, siis see ongi just jaanipäev. Rohke alkoholitarvitamisega ei pane me korralikku põntsu...
[...]
Iidsed bakterid sinu rakkudes – sinu jõu ja võimsuse allikas (ja kuidas nende eest hoolitseda)

Iidsed bakterid sinu rakkudes – sinu jõu ja võimsuse allikas (ja kuidas nende eest hoolitseda)

Kas teadsid, et kogu oma energia ja võimsuse oled sa võlgu iidsele bakterile, mis aegade jooksul on saanud meie raku üheks osaks...
[...]
Kuidas saavutasid Sparta sõdalased purunematu keha ja vaimu?

Kuidas saavutasid Sparta sõdalased purunematu keha ja vaimu?

Kui üks ühiskond on viinud maskuliinse eluviisi ekstremismi, on selleks kahtlemata Sparta. Kuigi tihti portreteeritakse spartalasi kui verejanulisi barbareid...
[...]
Testi, kui hea on sinu käe-silma koordinatsioon!

Testi, kui hea on sinu käe-silma koordinatsioon!

Teame, et mida vanemaks saab inimene, seda aeglasemaks tema reaktsioon mingile visuaalsele impulsile – näiteks rohelisele tulele valgusfooris – muutub...
[...]
Sinu kõige tähtsamad viis sekundit päevas, iga päev!

Sinu kõige tähtsamad viis sekundit päevas, iga päev!

Selles videos tahan ma sulle tutvustada sinu päeva kõige olulisemat viite sekundit, mis koheselt alandab stressitaset, distantseerib sind su igapäevaprobleemidest...
[...]
Sulge

Ostukorv on tühi

Jätka ostmist