Kuus tassi kohvi päevas? Tõsiselt?

Mina olen Mikk King of Spadesist. Võtsin endale just ühe suure topsi kohvi ja selles videos tahangi rääkida, miks sa ühest küljest peaksid jooma kuus tassi kohvi päevas, miks sa seda siiski teha ei tohiks ning kuidas see vahe muud moodi kompenseerida.

Kohv on vastupidiselt üldlevinud arvamusele tervislik jook ja seda kahel peamisel põhjusel. Esimene põhjus on selles sisalduv kofeiin – väga palju uuritud ja mõistlikes piirides ohutu erguti, mis aitab kaasa kontsentreerumisele ja mõningatel juhtudel parandab ka sportlikke sooritusi. Teine põhjus on aga suur polüfenoolide, suure grupi antioksüdantide sisaldus kohvis.

Antioksüdandid on teadupärast üliolulised, kuna nad on põletikuvastased, vähivastased, toetavad südame veresoonkonda, aitavad edasi lükata vananemist ja kaitsevad aju – ja kõike seda on vaja suure saavutusvajadusega meestel, et elada pikalt ja tugevalt ning tervelt.

Läänemaailmas moodustab jookidest, eriti aga kohvist saadavad polüfenoolid üle 60% kogu tarbitavatest antioksüdantidest. Ja kui meie söögi- ja joogiharjumused on Soomega sarnased, siis saame neid hoolimata 3-4 tassist kohvist päevas, oluliselt vähem kui kesk- ja Lõuna-Euroopas või Jaapanis. Selleks, et saada sama palju polüfenoole kui Vahemeremaade inimesed ja jaapanlased, peaksime kohvi kogust mitme tassi võrra suurendama, isegi kuni kuue tassini päevas!

Loomulikult ei ole 6 kruusi kohvi päevane tarbimine mõistlik tegevus, kuna kofeiini kogus läheb siis ohtlikult suureks ning toob endaga kaasa terve rea ebameeldivaid kõrvalnähte. Teiselt poolt on polüfenoolide tarbimise suurendamine vaid võrrandi üks pool. Sellest ehk tähtsamgi on, et saaksime neid võimalikult erinevatest allikatest. Erinevaid polüfenoole on tuhandeid ja nad toetavad meie tervist erinevatel viisidel. Kui keskendume vaid nende koguhulgale, siis ei pruugi me saada neist antioksüdantidest vajalikku kasu.
 


Väga heaks lahenduseks enda keha laia diapasooni polüfenoolidega varustamisel on süüa palju võimalikult erinevaid marju. Marjad on madala puuviljasuhkru sisaldusega ning seetõttu ei manipuleeri liialt su insuliinitundlikkusega. Kindlasti lisa toitudele ka vürtse, mis samuti on polüfenoolirikkad.

Tänapäeva maailmas on meil aga keeruline toidulaud pidevalt marjadest tiine hoida. Seetõttu võiksid kaaluda ka King of Spadesi enda menüüsse lisamist. Meil on King of Spadesis sees resvaratrooli, mis on ise üks polüfenool, lisaks viinamarjaseemne ekstrakt, lambaläätseekstrakt, ingveriekstrakt...mis kõik sisaldavad ka väga laia spektrit võimsaid polüfenoole ja millest paljusid sa kohvist ei saa.

Niisiis – kui meie toidulaud on soomlastega sarnane, siis saame igas päevas liiga vähe polüfenoole, kusjuures enamus tuleb meil kohvist. Ära aga suurenda kohvi kogust, vaid tõsta teadlikult teiste kvaliteetsete polüfenoolirikaste toiduainete osakaalu.

Kui sa aga kohvi ei joo või jood alla kolme tassi päevas, jääb sul meeletu hulk polüfenoole üldse saamata ning siis peaksid oma menüü väga kriitilise pilguga üle vaatama ning sinna jõuliselt sisse lülitama polüfenoolirikkaid toite ja lisandeid.

Allikas: Kliki uuringute nägemiseks...
 1. Coffee consumption and risk of total and cardiovascular mortality among patients with type 2 diabetes. Bidel S1, Hu G, Qiao Q, Jousilahti P, Antikainen R, Tuomilehto J. Diabetologia. 2006 Nov;49(11):2618-26. Epub 2006 Sep 21.

 2. The relationship of coffee consumption with mortality. Lopez-Garcia E1, van Dam RM, Li TY, Rodriguez-Artalejo F, Hu FB. Ann Intern Med. 2008 Jun 17;148(12):904-14.

 3. Fukushima Y, Tashiro T, Kumagai A, et al. Coffee and beverages are the major contributors to polyphenol consumption from food and beverages in Japanese middle-aged women. Journal of Nutritional Science. 2014;3:e48. doi:10.1017/jns.2014.19.

 4. Comparative study of polyphenols and caffeine in different coffee varieties affected by the degree of roasting. Ivana Hečimović, Ana Belščak-Cvitanović, Dunja Horžić, Draženka Komes. Food Chemistry. Volume 129, Issue 3, 1 December 2011, Pages 991-1000

 5. Dietary intake and major food sources of polyphenols in Finnish adults. Ovaskainen ML1, Törrönen R, Koponen JM, Sinkko H, Hellström J, Reinivuo H, Mattila P. J Nutr. 2008 Mar;138(3):562-6.

 6. Polyphenols: food sources and bioavailability. Claudine Manach, Augustin Scalbert, Christine Morand, Christian Rémésy, and Liliana Jiménez. Am J Clin Nutr May 2004 vol. 79 no. 5 727-747

 7. Antioxidant activity of a ginger extract (Zingiber officinale). I.Stoilovaa, KrastanovaA.Stoyanovab, Denevc, Gargova. Food Chemistry Volume 102, Issue 3, 2007, Pages 764-770

 8. Murad, Maizura & Aminah, A & Wan mustapha, Wan. (2011). Total phenolic content and antioxidant activity of kesum (Polygonum minus), ginger (Zingiber officinale) and turmeric (Curcuma longa) extract. International Food Research Journal. 18.

 9. Dietary intake of 337 polyphenols in French adults. Pérez-Jiménez J1, Fezeu L, Touvier M, Arnault N, Manach C, Hercberg S, Galan P, Scalbert A. Am J Clin Nutr. 2011 Jun;93(6):1220-8. doi: 10.3945/ajcn.110.007096. Epub 2011 Apr 13.

 10. Estimated dietary intake and major food sources of polyphenols in the Polish arm of the HAPIEE study. Grosso G1, Stepaniak U2, Topor-Mądry R2, Szafraniec K2, Pająk A2. Nutrition. 2014 Nov-Dec;30(11-12):1398-403. doi: 10.1016/j.nut.2014.04.012.

 11. Top 25  Riches Food Sources of Polyphenols (per serving): http://mikeroussell.wpengine.com/top-25-highest-polyphenol-rich-foods/

 12. Fenugreek seed (Trigonella foenum graecum) polyphenols inhibit ethanol-induced collagen and lipid accumulation in rat liver. Kaviarasan S1, Viswanathan P, Anuradha CV. Cell Biol Toxicol. 2007 Nov;23(6):373-83.

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Millised tehnikavidinad aitavad Sind lähemale purunematusele

Millised tehnikavidinad aitavad Sind lähemale purunematusele

Vaata, millised tehnikavidinad aitavad meil olla tugevamad, tervemad ja energilisemad.
[...]
King of Spades Tournamentiga stiilne Goblet tasuta kaasa.

King of Spades Tournamentiga stiilne Goblet tasuta kaasa.

Praegu on suurepärane aeg uus King of Spades Tournament omal nahal järgi proovida, sest vähemalt kahe paki ostul paneme Sinu tellimusele stiilse metallist sheikeri...
[...]
Unustatud näoilme, mis vabastab rahuloluhormoonid

Unustatud näoilme, mis vabastab rahuloluhormoonid

Kas sa soovid endas vallandada heaolu- ja õnnehormoone, alandada stressitaset ning kõige tipuks olla mõjukam ning panna teised endasse positiivselt suhtuma?
[...]
Ettevõtja: kirega oma tööd tehes pead olema veendunud, et tervis on selleks suuteline.

Ettevõtja: kirega oma tööd tehes pead olema veendunud, et tervis on selleks suuteline.

Tõnu Tammearu, disainlaudu tootva ettevõtte Oakmind Design asutaja ning King of Spadesi klient on mees, kellelt on mõndagi õppida. 
[...]
Suve varjatud mõjud Su mehelikule võimsusele

Suve varjatud mõjud Su mehelikule võimsusele

Suvi on kahtlemata õues ja looduses olemise, päikesevannide võtmise ning valguse periood, millel on meie üldisele heaolule palju positiivset anda. Samas peidab suvi endas ka olulisi varjatud...
[...]
Rahu ja vaikust, palun! (ja kuidas see jõudlust parandab)

Rahu ja vaikust, palun! (ja kuidas see jõudlust parandab)

Üks  olulisemaid  investeeringuid  iseendasse  on  igas  kuus  võtta  paar  tundi  täielikku  rahu  ja  vaikust,  kuid  mitte  närvide  puhkamiseks,  nagu  sa  ehk  arvad.
[...]
Tee otsuseid nagu miljardär

Tee otsuseid nagu miljardär

Mikk  räägib  seekordses  videos,  kuidas  võtab  otsuseid  vastu  isetehtud  (self-made)  USA  ärihiid  David  Osborn,  kellele  kuulub  Ameerika  üks  suuremaid  kinnisvaravahendusfirmasid  ning  osalusi  veel  ligi 30...
[...]
Hinga nagu Ameerika eriüksuslane (ja Hollandi imemees)

Hinga nagu Ameerika eriüksuslane (ja Hollandi imemees)

Kuidas muuta vaid hingamisega stressitaset, end pingelisteks olukordadeks ette valmistada ning tugevdada immuunsüsteemi – seda kõike läbi hingamise?
[...]
Sulge

Ostukorv on tühi

Jätka ostmist