Kuidas täita enda Uue Aasta lubadused (tuginedes teadusele)

Tavaliselt murduvad ka kõige motiveeritumatel uue aasta lubadused juba veebruari alguses, kuna nende saavutamisel loodetakse tahtejõule - see on paraku aga lõplik ressuss ning ei sobi pikaajaliste strateegiliste eesmärkide saavutamiseks.

Oma lubaduste saavutamise edu võtmeks on juurutada tegevused, mis nendeni viivad, omale harjumuseks. Kui mingi käitumismuster on harjumuslik, on teda teha palju lihtsam kui mitte teha - ja seda ilma tahtejõudu rakendamata.

Nüüd soovingi sinuga jagada teaduslikult tõestatud viise, kuidas kõige optimaalsemalt endale uus harjumus sisse juurutada ning saavutada endale antud lubadused ilma kaduva tahtejõuta. See koosneb neljast komponendist ja toome nad sinuni õiges kronoloogias.

1. Komponent – selge ja läbi mõeldud põhjendus iseendale

See, kui kiiresti uus harjumus automaatseks muutub, sõltub paljuski sellest, kas sa saad aru ja usud ise selle vajalikkusesse. Kui sa ei ole selles ise kindel või ei ole see su prioriteetide edetabelis kõrgel kohal, pead kogu juurutamisprotsessi vältel kulutama kogu aeg tahte- ja veenmisjõudu ning see muudab edenemise aeglasemaks, valulikumaks ja vähenab drastiliselt õnnestumise võimalusi.

2. Komponent – muuda protsess võimalikult mitmekülgseks ja lõbusaks

Kui sul on esimene komponent paigas, muutub oluliseks see, kas suudad protsessi nautida. Trenniharjumuse eduka automaatseks muutumise eelduseks on pidev progresseerumine ja harjutuste vahetamine – et oleks vaheldusrikas ja huvitav. Raamatulugemise harjumuse juurutamise puhul on oluline see, et sulle päriselt ka meeldiksid need raamatud, mida sa harjumuse tekitamise ajal loed. Kui sul on selge arusaam, miks sa tahad harjumust tekitada, aga ei suuda protsessi nautida, on väga suur tõenäosus, et sa murdud enne kui harjumus tekkida jõuab.

3. Komponent – suur sagedus

Uue harjumuse eduka juurutamise üheks oluliseks komponendiks on suur sagedus. Näiteks trenniharjumuse tekitamiseks on vajalik teha nädalas vähemalt 4 trenni, kusjuures iga sessiooni pikkus peaks olema vähemalt 30 minutit. Kui sinu sagedus on väiksem, läheb juurutamisega ka oluliselt kauem aega, kusjuures tõenäosus, et harjumuse juurutatud saad, muutub oluliselt väiksemaks.

4. Komponent – pikk koguaeg

Usutavasti oled kuulnud, et uue harjumuse juurutamiseks kulub 21 päeva. See on kahjuks aga müüt, mis usutavasti on tulnud ühe uuringu valesti tõlgendamisest, kus keskmiselt 21 päeva kulus plastilise kirurgia patsientidel oma uue välimusega harjumiseks. Tegelikult on harjumuse tekitamiseks kuluv aeg palju pikem ja varieerub indiviiditi oluliselt. Kui sul on kõik eelnevad punktid täidetud, siis võid oodata teatud automaatse harjumuse tekkimist keskmiselt alates 6 nädalast, kuid mõnel puhul võib kuluda ka kolmveerand aastat.


Uute harjumuste juurutamise suudab lihtsamaks muuta ka King of Spades Flagship, kuna meie tõhusa lisandi koostisosad on kliinilistes uuringutes näidanud füüsilist jõudu lisavat, fookust ja mälu parandavat ning vitaalsust lisavat toimet.

Allikas: Kliki uuringute nägemiseks...
  1. Smith KS, Graybiel AM. Habit formation. Dialogues in Clinical Neuroscience. 2016;18(1):33-43.

 

  1. Gardner B, Lally P, Wardle J. Making health habitual: the psychology of “habit-formation” and general practice. The British Journal of General Practice. 2012;62(605):664-666. doi:10.3399/bjgp12X659466.

 

  1. Experiences of habit formation: A qualitative study. Phillippa Lally, Jane Wardle, and Benjamin Gardner. Psychology, Health & Medicine Vol. 16 , Iss. 4,2011

 

  1. Physical exercise habit: on the conceptualization and formation of habitual health behaviours. Aarts H1, Paulussen T, Schaalma H. Health Educ Res. 1997 Sep;12(3):363-74.

 

  1. Judah, G., Gardner, B. and Aunger, R. (2013), Forming a flossing habit: An exploratory study of the psychological determinants of habit formation. Br J Health Psychol, 18: 338–353. doi:10.1111/j.2044-8287.2012.02086.x

 

 1. Exercise habit formation in new gym members: a longitudinal study. Kaushal, N. & Rhodes, R.E. J Behav Med (2015) 38: 652. doi:10.1007/s10865-015-9640-7

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Otse ja filtrita – Mikk külaliseks podcastis Tamara Talks

Otse ja filtrita – Mikk külaliseks podcastis Tamara Talks

Kiiresti  populaarsust  koguv  podcast  (taskuhääling)  Tamara  Talks  kutsus  Miku  külla  jagama  King  of  Spadesi  saamislugu...
[...]
Jäta plastnõud vanasse aastasse

Jäta plastnõud vanasse aastasse

Üks oluline asi, mida sa nüüd ja kohe oma tervise, mehelikkuse ja vitaalsuse nimel teha saad, on minna kööki ja visata ära kõik plastkonteinerid, milles sa tavaliselt toitu hoiad. Miks?
[...]
Wim Hofi karastamise väljakutse Grand Finale

Wim Hofi karastamise väljakutse Grand Finale

Kutsusime King of Spadesi jaanuari alguse uudiskirjas kõiki osa võtma Hollandi jäämehe Wim Hofi külma dušiga karastamise väljakutsest...
[...]
Lõpp väsinud hommikutele! Lahendus vaid ühe minutiga.

Lõpp väsinud hommikutele! Lahendus vaid ühe minutiga.

Usutavasti tead hästi, mis on uneinerts - see ühteaegu ärev, aga segane, väsinud ning pahur tunne, mida koged peale hommikust ärkamist. Ja selle mõjud võivad mõjutada sinu sooritusvõimet isegi kuni neli tundi peale ärkamist.
[...]
Kuidas jaanide ajal eneseväärikust säilitada

Kuidas jaanide ajal eneseväärikust säilitada

Jaanipäev on tulekul ja kui on üks püha, kus tunneme kollektiivset kohustust kõvasti napsu võtta, siis see ongi just jaanipäev. Rohke alkoholitarvitamisega ei pane me korralikku põntsu...
[...]
Mikk Delfi “Ma Olen Mees” podcastis

Mikk Delfi “Ma Olen Mees” podcastis

Kui Delfi pakkus võimalust rääkida nende podcastis “Ma Olen Mees” meeste tervisest, jõudlusest, toidulisanditest, nootroopikutest ja paljust muust, olin pikemalt mõtlemata nõus.
[...]
Kas tead, mis une ajal su keha ja vaimuga tegelikult toimub?

Kas tead, mis une ajal su keha ja vaimuga tegelikult toimub?

Uni on paljudele meist reservuaar, kust töödele ja tegemistele aega juurde napsata. “Välja puhata” jõuab ju ka millalgi hiljem.
[...]
Testi, kui hea on sinu käe-silma koordinatsioon!

Testi, kui hea on sinu käe-silma koordinatsioon!

Teame, et mida vanemaks saab inimene, seda aeglasemaks tema reaktsioon mingile visuaalsele impulsile – näiteks rohelisele tulele valgusfooris – muutub...
[...]
Sulge

Ostukorv on tühi

Jätka ostmist