Kuidas kõige tõhusamalt endale uus hea harjumus sisse juurutada (ei, “21 päeva uue harjumuseni” on müüt)

Otsustusvõime ja tahtejõud on päeva lõikes lõplikud ressursid ja seetõttu on suurem osa meie käitumis- ja mõttemustritest harjumuslikud. Seetõttu on purunematu keha ja vaimu saavutamisel võtmetähtsusega, kui palju sind elus edasi aitavaid positiivseid harjumusi sul motoorikas on – olgu selleks siis trenni tegemine, tervislikud toitumisvalikud, pidev lugemuse suurendamine vmt.

Nüüd soovimegi sinuga jagada teaduslikult tõestatud viise, kuidas kõige optimaalsemalt endale uus harjumus sisse juurutada. See koosneb neljast komponendist ja toome nad sinuni õiges kronoloogias.

1. Komponent – selge ja läbi mõeldud põhjendus iseendale

See, kui kiiresti uus harjumus automaatseks muutub, sõltub paljuski sellest, kas sa saad aru ja usud ise selle vajalikkusesse. Kui sa ei ole selles ise kindel või ei ole see su prioriteetide edetabelis kõrgel kohal, pead kogu juurutamisprotsessi vältel kulutama kogu aeg tahte- ja veenmisjõudu ning see muudab edenemise aeglasemaks, valulikumaks ja vähenab drastiliselt õnnestumise võimalusi.

2. Komponent – muuda protsess võimalikult mitmekülgseks ja lõbusaks

Kui sul on esimene komponent paigas, muutub oluliseks see, kas suudad protsessi nautida. Trenniharjumuse eduka automaatseks muutumise eelduseks on pidev progresseerumine ja harjutuste vahetamine – et oleks vaheldusrikas ja huvitav. Raamatulugemise harjumuse juurutamise puhul on oluline see, et sulle päriselt ka meeldiksid need raamatud, mida sa harjumuse tekitamise ajal loed. Kui sul on selge arusaam, miks sa tahad harjumust tekitada, aga ei suuda protsessi nautida, on väga suur tõenäosus, et sa murdud enne kui harjumus tekkida jõuab.

3. Komponent – suur sagedus

Uue harjumuse eduka juurutamise üheks oluliseks komponendiks on suur sagedus. Näiteks trenniharjumuse tekitamiseks on vajalik teha nädalas vähemalt 4 trenni, kusjuures iga sessiooni pikkus peaks olema vähemalt 30 minutit. Kui sinu sagedus on väiksem, läheb juurutamisega ka oluliselt kauem aega, kusjuures tõenäosus, et harjumuse juurutatud saad, muutub oluliselt väiksemaks.

4. Komponent – pikk koguaeg

Usutavasti oled kuulnud, et uue harjumuse juurutamiseks kulub 21 päeva. See on kahjuks aga müüt, mis usutavasti on tulnud ühe uuringu valesti tõlgendamisest, kus keskmiselt 21 päeva kulus plastilise kirurgia patsientidel oma uue välimusega harjumiseks. Tegelikult on harjumuse tekitamiseks kuluv aeg palju pikem ja varieerub indiviiditi oluliselt. Kui sul on kõik eelnevad punktid täidetud, siis võid oodata teatud automaatse harjumuse tekkimist keskmiselt alates 6 nädalast, kuid mõnel puhul võib kuluda ka kolmveerand aastat.


Uute harjumuste juurutamise suudab lihtsamaks muuta ka King of Spades, kuna meie tõhusa lisandi koostisosad on kliinilistes uuringutes näidanud füüsilist jõudu lisavat, fookust ja mälu parandavat ning vitaalsust lisavat toimet.

Allikas: Kliki uuringute nägemiseks...
  1. Smith KS, Graybiel AM. Habit formation. Dialogues in Clinical Neuroscience. 2016;18(1):33-43.

  2. Gardner B, Lally P, Wardle J. Making health habitual: the psychology of “habit-formation” and general practice. The British Journal of General Practice. 2012;62(605):664-666. doi:10.3399/bjgp12X659466.

  3. Experiences of habit formation: A qualitative study. Phillippa Lally, Jane Wardle, and Benjamin Gardner. Psychology, Health & Medicine Vol. 16 , Iss. 4,2011

  4. Physical exercise habit: on the conceptualization and formation of habitual health behaviours. Aarts H1, Paulussen T, Schaalma H. Health Educ Res. 1997 Sep;12(3):363-74.

  5. Judah, G., Gardner, B. and Aunger, R. (2013), Forming a flossing habit: An exploratory study of the psychological determinants of habit formation. Br J Health Psychol, 18: 338–353. doi:10.1111/j.2044-8287.2012.02086.x

  6. Exercise habit formation in new gym members: a longitudinal study. Kaushal, N. & Rhodes, R.E. J Behav Med (2015) 38: 652. doi:10.1007/s10865-015-9640-7

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

2 minutiga ümbritseva negatiivsuse ja hüsteeria vastu

2 minutiga ümbritseva negatiivsuse ja hüsteeria vastu

Nagu ehk tead, siis meie inimliigina märkame rohkem negatiivset kui positiivset ja sellel on väga lihtne ning evolutsiooniliselt oluline põhjus...
[...]
Stress kiirendab vananemist. Vaata, kuidas mõjuvad ametiaastad USA presidentidele (ja ka sulle!)

Stress kiirendab vananemist. Vaata, kuidas mõjuvad ametiaastad USA presidentidele (ja ka sulle!)

Kuigi see, et kõrge stress ja suur vastutusekoorem kiirendab vananemist kuni kaks korda...
[...]
Tervislikku eluviisi pole olemas

Tervislikku eluviisi pole olemas

Ikka ja jälle räägivad nii tervishoiutöötajad kui inimesed tänavalt tervislikust elustiilist ning sellest, kuidas just needsamad tervislikud eluviisid ainuisikuliselt hoiavad haigused eemalIkka ja jälle...
[...]
Miks tugevad päeval tukastavad?

Miks tugevad päeval tukastavad?

Kas ka sina liigitad päeval tukastajaid logarditeks ja laiskvorstideks? Kui nii, siis pole sa selle arvamusega üksi. Tegelikkuses peaksid sa aga ilma igasuguste süümepiinadeta magajatega liituma...
[...]
Kuidas küll kõiki King of Spadesi jõudlust tõstvaid tehnikaid meeles hoida?

Kuidas küll kõiki King of Spadesi jõudlust tõstvaid tehnikaid meeles hoida?

Teadmine, aga mitte tegemine on sama mis mitte teadmine. Mitte ühestki meie jõudlust tõstvast tehnikast pole kasu, kui lihtsalt ei tule meelde...
[...]
Kuidas Mikk peatas enda juuksekao?!

Kuidas Mikk peatas enda juuksekao?!

Meestüüpi juuksekadu ehk androgeenne alopeetsia on probleem, millega puutuvad oma eluea jooksul kokku umbes pooled meestest.
[...]
Kõik, mida pead teadma mehelikult tervislikust toitumisest

Kõik, mida pead teadma mehelikult tervislikust toitumisest

Üldine teadlikkus tervislikust toitumisest on absurdselt madal. Tihti kas ei teata üldse midagi ja valitseb suhtumine, et niikuinii on kõik kahjulik...
[...]
Asenda oma mehine hommikusöök just sellega!

Asenda oma mehine hommikusöök just sellega!

Soe suveilm toob endaga kaasa lisaks D-vitamiini varude täitmisele aga ka kaks olulist muutust meie suutlikkust oluliselt mõjutavas teguris – söömises.
[...]
Sulge

Ostukorv on tühi

Jätka ostmist