Kuidas hoida oma fookus terav ja mõte selge ka siis, kui oled sunnitud öösel töötama

Igal ettevõtlikul mehel on hetki, kus päevas jääb tunde liiga väheks ja tuleb ööst lisa võtta. Olgu selleks siis valmistumine mõneks ettekandeks või vajadus tähtaegadest kinni pidada. Öösel väsinuna töötades väheneb aga sinu jõudlus drastiliselt – langevad nii sinu keskendumis- ja tähelepanuvõime kui lühi- kui pikaajaline mälu. Suure tahtejõu pealt saad kindlasti küll oma asjad tehtud, kuid ülimalt suure tõenäosusega jääb selle töö kvaliteet kaugelt alla sinu enda kvaliteedistandarditele.

Seetõttu panimegi kokku viis meedet, mis aitavad sul hoida pea selge, fookuse terava ja une eemal ka siis, kui kell käib sügavaid öötunde.

Nipp nr. 1 – tee 10-15 minuti pikkuseid uinakuid

Hiljaaegu avastatud uus uneprotsess – Protsess O – näitab, et vaid 10-15 minutiline uinak vähendab oluliselt väsimuse sümptomeid kaheks-kolmeks tunniks, peale mida peaks tegema uue uinaku. Varasemalt on soovitatud hoida uinak ühe unetsükli ehk umbes 90 minuti pikkusena, kuid nüüd teame, et sel ei ole ühtegi olulist eelist 15-minutiliste uinakute ees. Vastupidi – pikem uinak võib ärgates esile kutsuda pahurust, mida Protsess O puhul ei ole tuvastatud.

Nipp nr. 2 – vali õige valgus

Ehk tead, et sinine valgus on see, mis takistab kehal melatoniini tootmast ning hoiab meid seetõttu üleval. Samas võib sulle tulla uudisena, et parim viis sinist valgust saada on läbi täisspektervalguse – hariliku päevavalguse. Lausanne’i Ülikooli uuringust nähtub, et inimesed, kes töötasid täisspektervalguse käes, tegid vähem vigu kui need, kes töötasid kärbitud spektriga valguse käes. Öösel paraku päisest ei paista ja seetõttu võiksid muretseda endale täisspekterlambid, mis annavad täpselt sama efekti. Siinkohal on oluline märgata, et need lambid, mida me rahvakeeli päevavalguslampideks kutsume, on seda ainult nime poolest, aga ka neil on paraku valgusspekter kärbitud.

Kui sul pole täisspekterlampe kuskilt võtta, siis hoia lihtsalt tuba nii valge kui võimalik ning keera oma arvuti LED ekraan maksimaalse ereduse peale, et võimalikult palju sinise valguse emiteerimist võimendada.

Nipp nr. 3 – ära söö ega joo süsivesikuid

Süsivesikud tõstavad hetkeks su veresuhkru kõrgele, misjärel kukub ta paraku allapoole sinu normaaltaset. Seda protsessi nimetatakse reaktiivseks hüpoglükeemiaks ning see põhjustab nii kontsentreerumishäireid kui suurt unisust. Samal põhjusel väldi ka suhkrurikaste energiajookide tarbimist, kuna neist saadav ergutav efekt on lühiajaline, tuues endaga tegelikult kaasa hoopis suure väsimustunde.

Sellest tulenevalt hoia nii enne öötööd kui ka selle ajal enda menüüs ainult rasvu ja valke sisaldavad toiduained.

Nipp nr. 4 - suur kogus kofeiini

Kofeiin on nii tablettide kui ka tavalise kohvi näol väga kergesti kätte saadav erguti, mis tõstab su tähelepanuvõimet. Selleks aga, et kofeiin aitaks sul öö edukalt mööda saata, peavad kofeiini kogused olema suured: 300-600 milligrammi, mis on umbkaudu kolm suurt ja kanget tassi kohvi. Sellise kofeiinikoguse ergutav mõju kestab kuni kolm tundi, peale mida ongi õige aeg uueks lühikeseks 15-minutiliseks uinakuks.

Nipp nr. 5 – kõrge toatemperatuur

Kõrge toatemperatuur häirib nii uinumist kui ka esimesi unetsükleid, aidates sul lihtsamini üleval püsida. Kui sa toa temperatuuri ise muuta ei saa, pane selga soojemad ning paksemad riided, et saavutada sama efekt.

Tähtis on meeles pidada, et magamata öö jätab jälje sinu tervisele ja oluline on võimalikult ruttu taastada enda normaalne unerütm. Selle kohta, kuidas seda teha, vaata meie videot SIIT.

Ära unusta ka King of Spadesi, sest uuringutele tuginedes aitab tootes sisalduvad resveratrool ja tsink parandada ajutööd, mälu ja fookust. Nii saad loodetavasti öötöö kiiremini tehtud.

Allikas: Kliki uuringute nägemiseks...
  1. Effects of realistic office daylighting and electric lighting conditions on visual comfort, alertness and mood A Borisuit, PhD, F Linhart, PhD, J-LScartezzini, PhD, M Münch, PhD.Lighting Research & Technology. Vol 47, Issue 2, pp. 192 - 209.First published date: April-22-2014

  2. Evening exposure to a light-emitting diodes (LED)-backlit computer screen affects circadian physiology and cognitive performance. Christian Cajochen, Sylvia Frey, Doreen Anders, Jakub Späti, MatthiasBues, Achim Pross, Ralph Mager, Anna Wirz-Justice, Oliver Stefani

  3. Journal of Applied Physiology May 2011, 110 (5) 1432-1438

  4. Human Sleep and Cognition: Basic research. Gerard A. Kerkhof, Hans P. A. van Dongen. Elsevier, 2010

  5. Alhola P, Polo-Kantola P. Sleep deprivation: Impact on cognitive performance. Neuropsychiatric Disease and Treatment. 2007;3(5):553-567.

  6. The effects of napping on cognitive functioning. Lovato N1, Lack L. Prog Brain Res. 2010;185:155-66. doi: 10.1016/B978-0-444-53702-7.00009-9.

  7. Suspected postprandial hypoglycemia is associated with beta-adrenergic hypersensitivity and emotional distress. Berlin I1, Grimaldi A, Landault C, Cesselin F, Puech AJ.J Clin Endocrinol Metab. 1994 Nov;79(5):1428-33.

  8. Institute of Medicine (US) Committee on Military Nutrition Research; Marriott BM, editor. Food Components to Enhance Performance: An Evaluation of Potential Performance-Enhancing Food Components for Operational Rations. Washington (DC): National Academies Press (US); 1994. 20, Effects of Caffeine on Cognitive Performance, Mood, and Alertness in Sleep-Deprived Humans

  9. Okamoto-Mizuno K, Mizuno K: Sleep and environment. Treatment Strageties - Respiratory. 2011, 2: 87-89.

  10. Okamoto-Mizuno K, Tsuzuki K: Effects of season on sleep and skin temperature in the elderly. Int J Biometeorol. 2010, 54: 401-409.

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

King of Spades Tournamentiga stiilne Goblet tasuta kaasa.

King of Spades Tournamentiga stiilne Goblet tasuta kaasa.

Praegu on suurepärane aeg uus King of Spades Tournament omal nahal järgi proovida, sest vähemalt kahe paki ostul paneme Sinu tellimusele stiilse metallist sheikeri...
[...]
Kuidas teha rohelist teed nii, et ta oleks tegelikult ka tervislik?

Kuidas teha rohelist teed nii, et ta oleks tegelikult ka tervislik?

Roheline tee on vähemalt teoorias tõeliselt tervislik jook, kuna tal on lugematu arv häid omadusi...
[...]
Tõsta oma produktiivsust nagu kindral Eisenhower

Tõsta oma produktiivsust nagu kindral Eisenhower

Selles videos tahan ma sulle tutvustada ühe kaasaja edukaima mehe, esimese NATO vägede ülemjuhataja, viie tärni kindrali ja endise USA presidendi Dwight D. Eisenhoweri...
[...]
Unustatud näoilme, mis vabastab rahuloluhormoonid

Unustatud näoilme, mis vabastab rahuloluhormoonid

Kas sa soovid endas vallandada heaolu- ja õnnehormoone, alandada stressitaset ning kõige tipuks olla mõjukam ning panna teised endasse positiivselt suhtuma?
[...]
Kas kriitika halvab sageli ka sind?

Kas kriitika halvab sageli ka sind?

Asi, millest tänapäeva maailmas puudu ei ole, on kriitika. Peamiselt tänu sotsiaalmeedia platvormidele on igal inimesel hääletoru, millega oma negatiivset arvamust avaldada...
[...]
Kasutajakogemus: pokkerimängija Carlos Laasi räägib fookusest pokkeris ja King of Spadesist

Kasutajakogemus: pokkerimängija Carlos Laasi räägib fookusest pokkeris ja King of Spadesist

Carlos Laasi on pokkerimängija, kes ühe elumuutva sündmuse – isaks saamise – hakul tegi ka teise, muutes kardinaalselt oma tõekspidamisi, elustiili...
[...]
Ära enam iial läbi kuku

Ära enam iial läbi kuku

„See on võimatu!“ ütleb enamus inimesi, kui nad kuulevad, et läbikukkumisi on võimalik pea sajaprotsendiliselt vältida, mõistmata, et kaotamine ja läbikukkumine ei ole üks ja seesama.
[...]
Vabariigi sünnipäeva eri: kas alkohol teeb sind paksuks?

Vabariigi sünnipäeva eri: kas alkohol teeb sind paksuks?

Usutavasti on pea iga mittekarsklasest mees, kes siiski enda tervisest ja välimusest lugu peab, töönädala lõpus ühe lõõgastava dringi ajal mõelnud...
[...]
Sulge

Ostukorv on tühi

Jätka ostmist