Kas su kõhus on liitlased või vaenlased?


Tere! Mina olen Mikk King of Spadesist ja selles videos räägin ma, kuidas su pärisperemehed elavad su kõhus ja mõjutavad su stressitaset, hormonaaltasakaalu ja veel palju muudki. Need peremehed on bakterid, koondnimetusega soolestiku mikrobioota (ehk vanema nimega kõhu mikrofloora), nende kogumass võib olla 1-2 kg ehk sama palju kui su ajul. Kaasaegses teaduses käsitletakse seda bakterite massi lausa inimese organina.

Ehk sa teadsid, et need bakterid toetavad seedeprotsesse ja immuunsüsteemi, aga kas sa teadsid ka seda, et nad suudavad mõjutada su aju biokeemiat. See tähendab, et kui su heade ja halbade bakterite omavaheline delikaatne tasakaal on rikutud, väheneb su õppimisvõime, tõuseb stressi- ja ärevuse tase ning muutub su mehelik hormonaaltasakaal viisil, mida sa kindlasti ei soovi. Ühtlasi nõrgestab see su metabolismi ja soodustab rasvumist. Seda tasakaalu mõjutab negatiivselt igasuguste antibakteriaalsete hügieenitoodete kasutamine, mida on meil aastakümneid teha kästud, antibiootikumide kasutamine, toksiinid nagu pestitsiidid, psüühiline stress.

Nii peame leppima tõsiasjaga, et me ei olegi tihti iseenda peremehed. Me saame vaid omalt poolt teha seda, et hoiame heade bakterite – eriti lactobacilluse ja bifidobakterite taseme kõrgel. Aga kuidas seda teha?
 

  • Probiootikumid. Probiootikumid on põhimõtteliselt “head bakterid kapslis”, millega saame oma kõhu mikrofloorat turgutada. Neid ei pea võtma kogu aeg, kuid vahel, näiteks aastas korra, eriti aga peale antibiootikumide kuuri, võiksid sa nad oma menüüsse lülitada.

  • Polüfenoolid. Neist tegin ma oma eelmise video, kui sa seda näinud ei ole, siis vaata kindlasti järgi. Polüfenoolid, mida saad kohvist, marjadest ja suurel hulgal ka King of Spadesist on soolestikubakteritega suured sõbrad. Nad, näiteks King of Spadesis olev resveratrool, toetavad heade bifidobakterite ja lactobacilluse kasvu ning haigusttekitavate bakterite hääbumist.

  • Fermenteeritud toidud. Keefir, maitsestamata naturaalne jogurt, hapukapsas, hapukurk... need kõik aitavad sul säilitada soolestikus heade bakterite rohkearvulisust.


Meile meeldib inimestena mõelda, et oleme looduse kroonid, kuid tegelikult on meie suutlikkus ja jõudlus väga suures sõltuvuses sellest, kui terved on mikrosoopilised bakterid meie kõhus.

Vähem vaimset stressi, vähem pestitsiide, rohkem fermenteeritud toitu, rohkem polüfenoole ja oled teinud juba suure sammu selles suunas, et need imepisikesed tegelased su kõhus ei saaks takistuseks su eesmärkide saavutamisel, vaid vastupidi, aitaksid sind.

Allikas: Kliki uuringute nägemiseks...
  1. Carabotti M, Scirocco A, Maselli MA, Severi C. The gut-brain axis: interactions between enteric microbiota, central and enteric nervous systems. Annals of Gastroenterology : Quarterly Publication of the Hellenic Society of Gastroenterology. 2015;28(2):203-209.

  2. The gut microbiome. Actis GC1. Inflamm Allergy Drug Targets. 2014;13(4):217-23.

  3. Influence of red wine polyphenols and ethanol on the gut microbiota ecology and biochemical biomarkers. María Isabel Queipo-Ortuño, María Boto-Ordóñez, Mora Murri, Juan Miguel Gomez-Zumaquero, Mercedes Clemente-Postigo, Ramon Estruch, Fernando Cardona Diaz, Cristina Andrés-Lacueva, and Francisco J Tinahones. Am J Clin Nutr June 2012 vol. 95 no. 6 1323-1334

  4. Impact of the gut microbiota on inflammation, obesity, and metabolic disease. Claire L. Boulangé, Ana Luisa Neves, Julien Chilloux, Jeremy K. Nicholson and Marc-Emmanuel Dumas. Genome Medicine 2016

  5. The gut microbiota: a major player in the toxicity of environmental pollutants? Sandrine P Claus, Hervé Guillou & Sandrine Ellero-Simatos. Biofilms and Microbiomes 2, Article number: 16003 (2016)

  6. Ozdal, Tugba et al. “The Reciprocal Interactions between Polyphenols and Gut Microbiota and Effects on Bioaccessibility.” Nutrients 8.2 (2016): 78. PMC. Web. 18 Sept. 2017.

  7. Organochloride pesticides modulated gut microbiota and influenced bile acid metabolism in mice. Liu Q1, Shao W2, Zhang C2, Xu C2, Wang Q3, Liu H2, Sun H3, Jiang Z4, Gu A5. Environ Pollut. 2017 Jul;226:268-276. doi: 10.1016/j.envpol.2017.03.068. Epub 2017 Apr 6.

  8. Selhub, Eva M, Alan C Logan, and Alison C Bested. “Fermented Foods, Microbiota, and Mental Health: Ancient Practice Meets Nutritional Psychiatry.” Journal of Physiological Anthropology 33.1 (2014): 2. PMC. Web. 18 Sept. 2017.

  9. Effects of resveratrol on gut microbiota and fat storage in a mouse model with high-fat-induced obesity. Qiao Y1, Sun J, Xia S, Tang X, Shi Y, Le G. Food Funct. 2014 Jun;5(6):1241-9. doi: 10.1039/c3fo60630a. Epub 2014 Apr 11.

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Profipoksija Rain Karlson: “Mis on poksis edu aluseks ja miks ma tarvitan King of Spadesi”

Profipoksija Rain Karlson: “Mis on poksis edu aluseks ja miks ma tarvitan King of Spadesi”

Profipoksija, 5x Eesti meister, rahvuskoondislane ja treener. Küsisime, milliste vaimsete ja füüsiliste väljakutsetega ta profina silmitsi seisab...
[...]
Tournament erakordse tutvumishinnaga!

Tournament erakordse tutvumishinnaga!

Praegu on parim võimalus King of Spades Tournament enda peal järgi proovida, sest hetkel maksab üks pakk vaid 24 EUR ning transport on tasuta!
[...]
Iidsed bakterid sinu rakkudes – sinu jõu ja võimsuse allikas (ja kuidas nende eest hoolitseda)

Iidsed bakterid sinu rakkudes – sinu jõu ja võimsuse allikas (ja kuidas nende eest hoolitseda)

Kas teadsid, et kogu oma energia ja võimsuse oled sa võlgu iidsele bakterile, mis aegade jooksul on saanud meie raku üheks osaks...
[...]
Kuidas mu talisuplus läks ning parim nõuanne edukaks ja produktiivseks 2019. aastaks.

Kuidas mu talisuplus läks ning parim nõuanne edukaks ja produktiivseks 2019. aastaks.

„Nalja teete või? Kindlasti mitte!“ See oli mõte ja tunne, mis mind esimese jaanuari hommikul Saaremaal GoSpa hotelli numbritoa akendelt...
[...]
Miks tugevad päeval tukastavad?

Miks tugevad päeval tukastavad?

Kas ka sina liigitad päeval tukastajaid logarditeks ja laiskvorstideks? Kui nii, siis pole sa selle arvamusega üksi. Tegelikkuses peaksid sa aga ilma igasuguste süümepiinadeta magajatega liituma...
[...]
Tipp-eSportlane: “Olen treeninud ka 14 tundi ööpäevas”

Tipp-eSportlane: “Olen treeninud ka 14 tundi ööpäevas”

Meeldib  see  meile  või  mitte,  aga  infotehnoloogia  ajastu  on  tulnud  selleks,  et  jääda.  Nii  on  paratamatu  ka  see,  et  sport,  õigemini  üks  selle  haru,  on  kolinud  virtuaalruumi...
[...]
Väljakutse: 100 kükki ja 50 kätekõverdust päevas

Väljakutse: 100 kükki ja 50 kätekõverdust päevas

“Suurem lihasmass ja jõud ning madalam rasvaprotsent kõigest 8 nädalaga” kõlab nagu reklaamlause Teleturust. Ometi on see võimalik...
[...]
Lõpeta läbi suu hingamine – Buteyko meetod

Lõpeta läbi suu hingamine – Buteyko meetod

Väga paljud inimesed, hinnanguliselt lausa pooled täiskasvanutest, mina nende hulgas, hingavad valesti – hingatakse suuga ning liiga palju. Võiks ju arvata, et lisahapnik on hea ja tervistav, kuid tegelikkuses...
[...]
Sulge

Ostukorv on tühi

Jätka ostmist