Kas sina elad mõtestatud elu? Raamatusoovitus!

Telli King of Spades siit


Seekord tahan ma tutvustada sulle üht raamatut, millel on võime su elu,õigemini suhtumist sellesse. Selleks raamatuks on psühhiaater Viktor Frankli “Man’s Search for Meaning” ehk tõlkes siis “Mees otsimas tähendust”. See raamat on võimsate näidetega illustreeritud sissejuhatus Frankli loodud Psühhoteraapia Viini Kolmandasse Koolkonda, logoteraapiasse, mille mõtteks on, et mehe liikumapanevaks jõuks ei ole mitte naudingusoov, nagu väitis Freud, ega soov saada aina suuremat võimu, nagu väitis Adler, vaid soov leida elus tähendus.

Frankli logoteraapia järgi on kõige rahuldustpakkuvam elu see, kus me suudame igale oma teole anda eesmärgi ja tähenduse ning lahti mõtestada meie endaga toimuvad sündmused.

Frankl, kes veetis II Maailmasõja ajal aastaid natsi-Saksamaa koonduslaagrites, sai oma teooriat seal kõige karmimates tingimustes proovile panna nii enda peal kui vaadeldes kaasvange. Ta märkas, et hoolimata kõige hirmsamatest õudustest oli ellujäämisvõimalus oluliselt suurem neil, kes suutsid oma kannatused mõtestada ja kes suutsid leida, mille nimel elada. Sellised mehed olid optimistlikumad, elujõulisemad ja säilitavad inimliku kvaliteedi ka kõige keerulisemates oludes.

Ka Nietzsche ütles: “See, kel on, mille nimel elada, suudab taluda peaaegu igasuguseid tingimusi, kuidas elada.” Siin raamatus kirjeldabki Frankl nii elu koonduslaagris kui toob paralleele, kuidas logoteraapia – tähenduse leidmine ja mõtestamine – suudab vastupidavana hoida igas olukorras.

Kuigi raamat on lühike, ei ole võimalik seda ühes videos täielikult lahti jutustada ja selle asemel annan ma edasi peamised mõtted, mida võiksid endasse võtta ja loodetavasti on see piisav, äratamaks sinus raamatu vastu huvi, nii et sa selle ise ostaksid.
 

  1. Mehe käigus hoidvaks või sütitavaks jõuks on elada enda jaoks lahti mõtestatud elu ja et me tunneks elu ees vastutust. Enamus meist elab Frankli järgi aga eksistentsiaalses vaakumis, kus mees ei tea, mida ja miks ta tahab teha ning selle asemel teeb seda, mida teised temalt soovivad või ootavad.

  2. Ei ole üldist elu mõtet, vaid see sõltub eluetapist ning on seetõttu pidevas muutumises. Õigemini – päris elu mõte avaldub elu lõpus tehtule tagasi vaadates. Frankl pakub aga välja kolm hooba läbi mille eluetapilist mõtestatust saab leida:
  • Läbi töö või tegude (kirurg mõtestab enda töö läbi teiste inimeste päästmise).

  • Läbi tunnete, eelkõige armastuse inimese vastu (mõistad, et sinul on oma armastatud inimesele pakkuda midagi unikaalset, mida kellelgi teisel ei ole ja väärtustad läbi selle enda eksistentsi).

  • Läbi kannatuste. Tihti arvatakse, et logoteraapia ongi vaid kannatuste õilistamine, kuid tegelikult toonitab Frankl, et ise kannatuste otsimine on masohhism. Kui leiad end aga kohutavas situatsioonis, mille üle sul puudub igasugune kontroll, nagu Franklil viibimine koonduslaagris, tuleb seda näha kui võimalust kasvada sisemiselt – pöörata katastroof sisemiseks triumfiks ja olla kõigist sinuga juhtuvatest asjadest vaimselt üle.
  1. Elu tähenduse otsimine ja leidmine ei pööra sind mitte homoöstaasi – õndsasse rahutundesse, vaid tekitab sisemisi pingeid. Just need pinged, erinedes oluliselt neist pingetest, mida tekitab eksistentsiaalne vaakum, motiveerivadki meest pingutama ja eesmärke saavutama

  2. Kõigi meie elud on erinevad, me kõik oleme unikaalsed ja meil kõigil on elule või maailmale midagi olulist anda. Seetõttu saame teistelt suurtelt meestel vaid inspiratsiooni ammutada, mitte aga proovida nende elu emuleerida. Peame ise enda jaoks enda elu mõtestama ja seadma enda unikaalsed eesmärgid. Selline lähenemine võtab ära sotsiaalse surve, mida tänapäeva maailmas on külluses ning lubab meil enda elu elada läbi kõrgete moraalinormide, aususe ja julguse.


Juhul, kui need mõtted, mis on vaid pinnavirvendus selle raamatu kogu sisust, sulle huvi pakkusid, võin väita, et “Man’s search for meaning” on sulle üks võimsamaid raamatuelamusi.

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Kuidas jaanide ajal eneseväärikust säilitada

Kuidas jaanide ajal eneseväärikust säilitada

Jaanipäev on tulekul ja kui on üks püha, kus tunneme kollektiivset kohustust kõvasti napsu võtta, siis see ongi just jaanipäev. Rohke alkoholitarvitamisega ei pane me korralikku põntsu...
[...]
Aastalõpu väljakutse: 1. jaanuari hommikul talisuplema

Aastalõpu väljakutse: 1. jaanuari hommikul talisuplema

Soovid sa varsti algavale uuele aastale anda varasemast hoopis võimsama avapaugu, mis suure tõenäosusega tähendab sulle ka parajat eneseületust?
[...]
Lõpp väsinud hommikutele! Lahendus vaid ühe minutiga.

Lõpp väsinud hommikutele! Lahendus vaid ühe minutiga.

Usutavasti tead hästi, mis on uneinerts - see ühteaegu ärev, aga segane, väsinud ning pahur tunne, mida koged peale hommikust ärkamist. Ja selle mõjud võivad mõjutada sinu sooritusvõimet isegi kuni neli tundi peale ärkamist.
[...]
Rahu ja vaikust, palun! (ja kuidas see jõudlust parandab)

Rahu ja vaikust, palun! (ja kuidas see jõudlust parandab)

Üks  olulisemaid  investeeringuid  iseendasse  on  igas  kuus  võtta  paar  tundi  täielikku  rahu  ja  vaikust,  kuid  mitte  närvide  puhkamiseks,  nagu  sa  ehk  arvad.
[...]
See on sinu vaimse stressi tegelik allikas…

See on sinu vaimse stressi tegelik allikas…

Ettevõtlike ja suure saavutusvajadustega meeste seas on pidev vaimne stress ja depressioon suur probleem, sest mida rohkem soovid ära teha, seda rohkem takistusi oma teel kohtad.
[...]
Wim Hofi karastamise väljakutse Grand Finale

Wim Hofi karastamise väljakutse Grand Finale

Kutsusime King of Spadesi jaanuari alguse uudiskirjas kõiki osa võtma Hollandi jäämehe Wim Hofi külma dušiga karastamise väljakutsest...
[...]
Lugemissoovitus: Extreme Ownership – How U.S. Navy SEALs lead and win

Lugemissoovitus: Extreme Ownership – How U.S. Navy SEALs lead and win

Kes meist ei oleks lugenud mõnd juhtimisraamatut, mis sisuliselt on mitusada lehekülge ümmargust, tavaellu rakendamatut teooriat.
[...]
Jäta plastnõud vanasse aastasse

Jäta plastnõud vanasse aastasse

Üks oluline asi, mida sa nüüd ja kohe oma tervise, mehelikkuse ja vitaalsuse nimel teha saad, on minna kööki ja visata ära kõik plastkonteinerid, milles sa tavaliselt toitu hoiad. Miks?
[...]
Sulge

Ostukorv on tühi

Jätka ostmist