Jäta plastnõud vanasse aastasse

Üks oluline asi, mida sa nüüd ja kohe oma tervise, mehelikkuse ja vitaalsuse nimel teha saad, on minna kööki ja visata ära kõik plastkonteinerid, milles sa tavaliselt toitu hoiad. Miks?

Plastik on kõikjal meie ümber...ja ka meie sees.

Plastikpudelid ja -konteinerid on saanud meie mugava elu lahutamatuks osaks. Kasutame plastkarpe toidu säilitamisel, plastpudeleid vee ja karastusjookide joomisel ning plastikšeikereid taastusjoogi segamisel peale trenni.

Põhjus, miks me seda teeme, on lihtne – plastiknõud on odavad, kerged, neid saab igalt poolt osta ning nad kestavad terve igaviku. Kahjuks aga on sellel ka varjatud külg – plastik kujutab endas mehe tervisele ja suutlikkusele tõsist ohtu.

Nimelt sisaldavad plastiknõud endas kemikaale, mis mimikeerivad naissuguhormooni östrogeeni ning lisaks muudavad selle osa östrogeenist, mis meestele looduslikult kaasa on antud, eriti aktiivseks.

Östrogeen on teadupärast aga hormoon, mis vastutab naiskarakteristikute arenemise eest ning selle taseme tõus mehe kehas kutsub esile tõsiseid hormonaaltasakaalu kõrvalekaldeid.

BPA

BPA (bisfenool-A) on eriti ohtlik kemikaal, kuna tal on omadus imenduda plastikust nii jooki kui sööki. BPA on mürgine ning seda on seostatud tõsiste terviseriskidega ajule ja suguorganite arengule. Ühtlasi soodustab BPA kõrgvererõhutõve teket ning isegi väga madalad BPA kogused aitavad kaasa vähirakkude paljunemisele.

Toodetakse ka BPA-vabu plastiknõusid, kuid sel juhul on see asendatud bisfenool-S’ga (BPS), mis uuringutele tuginedes on vähemalt sama ohtlik kemikaal, mõjudes negatiivselt reproduktiivorganitele ning suurendades siseorganite kaalu.

Ftalaadid

Ftalaadid on samuti hormonaaltasakaalu häirivad kemikaalid, mida kasutatakse plastiku elastsemaks tegemisel, seda eriti PVC’s. Ftalaadid on näidanud meessuguhormooni testosterooni langetavat mõju ning ahjusoojad uuringud (näit. Wu et al. 2016) seovad ftalaatide taseme mehe organismis otseselt tema võimekusega (või õigemini – võimetusega) saada järglasi.

Mis on alternatiivid?

On sisuliselt võimatu oma elust plastik täielikult välja heita, kuid kahtlemata on väga hea mõte viia sellega igaäevane kokkupuutumine miinimumini. Ja plasttaara välja vahetamine tervislikumate alternatiivide vastu on suurepärane algus.

Klaas

Klaaskonteinerid on kallimad, ebamugavamad, raskemad ja võtavad köögis ka oluliselt rohkem ruumi, kuid asi on seda väärt. Klaasist ei imendu su toitu ohtlikke kemikaale ning lisaks on nad oluliselt esteetilisemad kui plastkonteinerid.

Alumiinium (või toidusertifikaadiga roostevaba teras)

On palju situatsioone, kus klaastaara kasutamine ei ole optimaalne, näiteks oma toidu tööle kaasa võtmisel või trennijärgse taastusjoogi segamisel. Neil puhkudel on hea kasutada alumiiniumkarpe ning –šeikerit. Sarnaselt klaasiga ei erita nad ohtlikke kemikaale, kuid on väga kerged, vastupidavad ning näevad ka head välja.

Niisiis...

Vana-aasta lõpu koristamisega viska oma plastkonteinerid minema ning kasuta jõuludejärgseid sooduspakkumisi, et asendada need uute klaasist ja alumiiniumist konteinerite ning pudelitega.

 

Allikas: Kliki uuringute nägemiseks...
 
 1. KKβ/NF-κB mediated the low doses of bisphenol A induced migration of cervical cancer cells.
  Ma XF, Zhang J, Shuai HL, Guan BZ, Luo X, Yan RL. Arch Biochem Biophys. 2015 May.
 2. Exposure to bisphenol A from drinking canned beverages increases blood pressure: randomized crossover trial.
  Bae S, Hong YC. Hypertension. 2015 Feb;65(2):313-9.
 3. Bisphenol S and F: a systematic review and comparison of the hormonal activity of bisphenol A substitutes.
  Rochester JR, Bolden AL. Environ Health Perspect 123:643–650
 4. Parental contributions to early embryo development: influences of urinary phthalate and phthalate alternatives among couples undergoing IVF treatment.
  Haotian Wu, Lisa Ashcraft, Brian W. Whitcomb, Tayyab Rahil, Ellen Tougias,Cynthia K. Sites, and J. Richard Pilsner. Hum. Reprod. (2017) 32 (1): 65-75 first published online December 7, 2016

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Mehelikult tervislik toitumine – millest ta koosneb (Miku enda näite varal).

Mehelikult tervislik toitumine – millest ta koosneb (Miku enda näite varal).

Kuna pilt, eriti liikuv pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna, siis meie eelmise nädala video järelkajana näitab meie CEO Mikk, mida ja millal tema ühel täiesti tavalisel päeval sööb.
[...]
Veel hullem kui suitsetamine? See pole ju võimalik…

Veel hullem kui suitsetamine? See pole ju võimalik…

Seda, kui raskelt mõjub krooniline suitsetamine mehe tervisele, teame kõik. Samas ei räägita üldse sellest, mis on enneaegse suremuse riski arvestades 3(!) korda ohtlikum kui suitsetamine.
[...]
Miku joogisoovitused Jaanipäevaks mittekarsklastele, et säilitada purunematu keha ja vaim.

Miku joogisoovitused Jaanipäevaks mittekarsklastele, et säilitada purunematu keha ja vaim.

Ei ole saladus, et Jaanidel tarbitakse ka üpris palju alkohoolseid jooke...
[...]
Kas su kõhus on liitlased või vaenlased?

Kas su kõhus on liitlased või vaenlased?

Selles videos räägib Mikk, kuidas su pärisperemehed elavad su kõhus ja mõjutavad su stressitaset, hormonaaltasakaalu ja veel palju muudki. Need peremehed on bakterid...
[...]
Janar Rückenberg: “Miks mina tarvitan King of Spadesi”

Janar Rückenberg: “Miks mina tarvitan King of Spadesi”

Eesti ühe suurema jõutreeningu- ja üldkehalise ettevalmistuse teadmistepagasiga mees, kes on kirjutanud ka populaarse raamatu “Sinu parim vorm jõusaalist”...
[...]
Kas tead, mis une ajal su keha ja vaimuga tegelikult toimub?

Kas tead, mis une ajal su keha ja vaimuga tegelikult toimub?

Uni on paljudele meist reservuaar, kust töödele ja tegemistele aega juurde napsata. “Välja puhata” jõuab ju ka millalgi hiljem.
[...]
Pingutame mehelik-sportliku füüsise nimel, kuid tulemusteta. Miks?

Pingutame mehelik-sportliku füüsise nimel, kuid tulemusteta. Miks?

Kui sa oled üks neist paljudest meestest, kes on ülekaaluga kimpus, tahavad endale paremat kehakompositsiooni ning teevad omalt poolt pingutusi selle normaliseerimiseks - aga ei näe mingeid tulemusi - siis see video on sulle.
[...]
Kolm mehelikku, stiilset ja tervislikku kingiideed sõbrapäevaks

Kolm mehelikku, stiilset ja tervislikku kingiideed sõbrapäevaks

Otsides sõbrapäeva lähenedes kingiideid kõige olulisemale mehele enda elus, olgu selleks isa, vend, elukaaslane, äripartner või suisa sina ise...
[...]
Sulge

Ostukorv on tühi

Jätka ostmist