Ettevõtja: kirega oma tööd tehes pead olema veendunud, et tervis on selleks suuteline.

Tõnu Tammearu, disainlaudu tootva ettevõtte Oakmind Design asutaja ning King of Spadesi klient on mees, kellelt on mõndagi õppida. Kuidas tulla toime probleemidega, mida elu nii ohtralt meie ette viskab? Mida teha siis, kui ootamatud olukorrad mõtte ja suuna segamini löövad? Miks kirg oma töö vastu võib olla ohtlik?

Kindlasti leiad siit intervjuust vähemalt ühe mõtte, mis Sind enda tegemistes edasi aitab ning nii on see 2 minutit, mida lugemisse investeerid, kuhjaga seda aega väärt.

Mis on Oakmind Design ja kuidas see alguse sai?

Oakmind tuleb minu enda perekonnanimest Tammearu ning me valmistame vooglaudu, inglise keeles river table, kuid seda nii, et tellija on soovi korral kaasatud enda laua disaini juba esimesest etapist alates. Seetõttu on iga vooglaud unikaalne ja peegeldab paljuski nii tellija isiksust kui annab ruumile, kuhu ta paigutatakse, täiesti uue karakteri.

Mul oli pikka aega soov anda enda hobile ja armastusele puutöö vastu mingi vorm...seda paremini struktureerida ning sellest enda peamine elatusallikas teha. Samas ei olnud vaim selleks päriselt valmis ning puudusid ka teadmised ning visioon, kuidas sellega edasi minna. Loomulikult mängis rolli ka see, et mul on pere ja laps ning seetõttu on oluline ka stabiilsus nii sissetulekutes kui elukorralduses.

Investeerisin mitme aasta vältel palju aega vastavasisulise kirjanduse lugemisse ning taskuhäälingute kuulamisse, kuni ühtäkki tuli piir ette – miks ma seda kõike teen ilma omandatud teadmisi praktikasse rakendamata? Selle endale teadvustamisega muutus kõik ning asusin tegudele. Sellest hetkest olen võtnud enda motoks „Risk pole mitte millegi uue ja tundmatuga alustamine, vaid alustamata jätmine“. Kui ei proovi, ei saa ka kunagi teada.
 

Mis on eraettevõtluse juures kõige raskem?

Ma arvan, et kui inimene teeb tööd sellel alal, mis talle tohutult meeldib – ükskõik, mis ametinimetus visiitkaardil seisab – ei märka ta paljusid raskusi, mida märkaks kõrvalseisja või see, kes on sunnitud tegema midagi, mis talle tegelikult ei meeldi. Nii on ka minu puhul – kui takerdun oma teel, siis ma pigem defineerin seda kui võimalust kasvada ning arenenda ja mitte kui järjekordset jama, millega tegelema peab. Selline tagasilöökide ümber mõtestamine muudab oluliselt inimese mõtteviisi ning pöörab sisuliselt kõik raskused hoopis võimalusteks.

Samas ei tähenda see, et mingid ootamatud sündmused ei võiks mõtte täiesti segamini lüüa ning ebakindlust esile kutsuda. Vastupidi, seda juhtub pidevalt. Siis kuulan palju pika vormi (long form) kõnesid ning dialooge eeskujudelt antud valdkonnas, kus räägitakse enda kogemustest. See aitab tavaliselt ka minu isiklikku tagasilööki teise nurga alt näha ning annab uusi mõtteid sellega toime tulekuks. Ning loomulikult positiivsust!. Läbi raskuste saab edukalt läbi tulla vaid positiivse suhtumisega.

Kas ja milliseid ohvreid on Oakmind Design sinult nõudnud?

Kui teha asju kirega, on sisemine põlemine palju suurem kui lihtsalt plaani täitmise puhul. Nii näen ka mina Oakmindis enda väljendusvormi ja soovin saavutada perfektsust igas detailis. Ühest küljest on see kindlasti hea, teisest küljest aga nõuab suuri ohvreid.

Neist suurimaks on usutavasti aeg. Selleks, et oleksin siiski töö kõrvalt olemas ka oma perele, olen sisse seadnud väga konkreetse ajajuhtimise süsteemi. Jäämäe veepealne osa on nendega terve laupäeva koos veetmine, jäämäe veealune osa aga see, et nii mõnigi kord nädalavahetuse õhtul, kui olen lapse magama pannud, lähen ise veel tööle ning jõuan koju alles 3-4 vahel hommikul. Tempo, mida kirg enda tegemiste vastu peale surub, on väga võimas. Kirega on võimalik liigutada mägesid, kuid on ilmselge, et sellise pühendumisega on võimalik pikka aega kaasa minna vaid siis kui tervis ja jõudlus seda võimaldavad. Vastasel juhul ei tule enda viimse piirini kulutamist kaua oodata.

Mis on sinu elus praegu kõige olulisem?

Tervis ja jõudlus, nagu eelmises vastuses välja tõin. Nii vaimne kui füüsiline ja nii enda kui lähedaste oma. Kui need on korras, on kõik võimalik. Kui need korras ei ole, on paljud asjad võimatud – või muutuvad võimatuks. Suur osa mehi teevad selle vea, et tervis ei ole nende prioriteetide edetabeli tipus...või isegi viie tähtsama seas. Enda tervist ja jõudlust ei väärtustata ning ei anta endale adekvaatselt aru selle tegelikust seisust. Arvatakse, et tugev tervis ja jõudlus on asjad, mis juhtuvad iseenesest. Ja et need on piiramatud ressursid. See ei ole nii.
 

Mis on sinu jõudlusealased nipid, mida kasutad enda üsna paljunõudva elustiili juures?

Toitumine on ülitähtis. Kiire ja pingelise elustiili kõrvalt on hästi toituda raske, kuid katsun teha võimalikult teadlikke valikuid. King of Spadesi lisandid ning videotest saadav info on siikohal olnud mulle oluliseks toeks. Ilma toitumise tähtsustamiseta ei oleks kindlasti vajalikku „puhast ja stabiilset“ energiat, mis pikad ja pingelised päevad ilma läbi põlemiseta üle aitab elada.

Teise asjana toon välja samuti King of Spadesi videost saadud ühe lihtsa sügava hingamise tehnika, mis on nii mõnegi situatsiooni eskaleerumist vältinud. Tõepoolest – viis sekundit üheks spetsiaalseks hingetõmbeks ning pea on jälle selge.

Milline visioon su Oakmindiga on?

Näen juba aasta pärast Oakmindi nime Eestist väljaspool. Tean väga hästi, et see on suur väljakutse, kuid arvan, et üks põhjus, miks paljud suurepärased tooted ei saavuta tuntust, mida nad tegelikult vääriks, on kuna brändi juhid raamistavad liigselt enda mõtlemist – seda isegi pigem alateadlikult. Katsun ise sellest hoiduda ning hoida visiooni võimalikult lennuka. Ka siin lähtun oma põhimõttest, et kõige suurem risk on mitte proovida.

Mida sa õpetaksid viis aastat nooremale Tõnule?

Soovitaksin enda viis aastat nooremale „minale“ sedasama, mis on kirjas King of Spadesi T-särgil – „Acta non verba“. Teod, mitte sõnad. Liiga kauaks takerdume asjade läbi kaalumisse, ettevalmistustesse, analüüsi...mis sageli pole mitte midagi muud kui alateadlik asjade edasi lükkamine. Lisaks just tegemise käigus õpimegi kõige rohkem.
 

Tutvu Oakmind Designi tegemistega läbi Facebooki lehe https://www.facebook.com/oakminddesign ja Instagrami profiil @oakmind_design ning kui soovid vooglaua kohta lisaks uurida, siis kirjuta Tõnule: tonu@oakmind.ee

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Kuidas teha rohelist teed nii, et ta oleks tegelikult ka tervislik?

Kuidas teha rohelist teed nii, et ta oleks tegelikult ka tervislik?

Roheline tee on vähemalt teoorias tõeliselt tervislik jook, kuna tal on lugematu arv häid omadusi...
[...]
Insener Priit Pihlakas: ”Miks mina kasutan King of Spadesi”

Insener Priit Pihlakas: ”Miks mina kasutan King of Spadesi”

Insener ja ettevõtja räägib, miks tema kasutab King of Spadesi ning milliste väljakutsete ja pingetega tuleb tal oma eesmärkide saavutamiseks silmitsi seista.
[...]
2 minutiga ümbritseva negatiivsuse ja hüsteeria vastu

2 minutiga ümbritseva negatiivsuse ja hüsteeria vastu

Nagu ehk tead, siis meie inimliigina märkame rohkem negatiivset kui positiivset ja sellel on väga lihtne ning evolutsiooniliselt oluline põhjus...
[...]
Miks sa ei tunne meditatsiooni positiivset mõju

Miks sa ei tunne meditatsiooni positiivset mõju

Kui meditatsioonil on nii suur mehe suutlikkust ja tervist toetav efekt, siis miks sina seda usutavasti ei tunne?
[...]
Miks valu eksisteerib ainult su peas (ja kuidas tugevat valu lahustada).

Miks valu eksisteerib ainult su peas (ja kuidas tugevat valu lahustada).

Teadsid  sa  aga,  et  valu  ei  teki  mitte  käes,  jalas  ega  seljas,  vaid  on  ainult  meie  aju  konstruktsioon?
[...]
Kuus tassi kohvi päevas? Tõsiselt?

Kuus tassi kohvi päevas? Tõsiselt?

Jah, tõesti, kui soovime saada sama palju polüfenoole kui jaapanlased – pikaealisuse ning noorusliku jõu ja energia võtit.
[...]
Hea vorm hoolimata ülesöömisest. On see võimalik?

Hea vorm hoolimata ülesöömisest. On see võimalik?

Pikad lihavõttepühad on läbi ja paljud meist tunnevad kindlasti, et see andis kõva tagasilöögi soovile minna suvele vastu heas kerges sportlikus vormis.
[...]
Füsioterapeut Georg Laasiku viis harjutust King of Spadesi meestele

Füsioterapeut Georg Laasiku viis harjutust King of Spadesi meestele

Pikad autosõidud, koosolekutel ja töölaua taga istumised ning muud sundasendid on tänapäeval paratamatus. Need aga tekitavad pihaspingeid...
[...]
Sulge

Ostukorv on tühi

Jätka ostmist