Ettevõtja: kirega oma tööd tehes pead olema veendunud, et tervis on selleks suuteline.

Tõnu Tammearu, disainlaudu tootva ettevõtte Oakmind Design asutaja ning King of Spadesi klient on mees, kellelt on mõndagi õppida. Kuidas tulla toime probleemidega, mida elu nii ohtralt meie ette viskab? Mida teha siis, kui ootamatud olukorrad mõtte ja suuna segamini löövad? Miks kirg oma töö vastu võib olla ohtlik?

Kindlasti leiad siit intervjuust vähemalt ühe mõtte, mis Sind enda tegemistes edasi aitab ning nii on see 2 minutit, mida lugemisse investeerid, kuhjaga seda aega väärt.

Mis on Oakmind Design ja kuidas see alguse sai?

Oakmind tuleb minu enda perekonnanimest Tammearu ning me valmistame vooglaudu, inglise keeles river table, kuid seda nii, et tellija on soovi korral kaasatud enda laua disaini juba esimesest etapist alates. Seetõttu on iga vooglaud unikaalne ja peegeldab paljuski nii tellija isiksust kui annab ruumile, kuhu ta paigutatakse, täiesti uue karakteri.

Mul oli pikka aega soov anda enda hobile ja armastusele puutöö vastu mingi vorm...seda paremini struktureerida ning sellest enda peamine elatusallikas teha. Samas ei olnud vaim selleks päriselt valmis ning puudusid ka teadmised ning visioon, kuidas sellega edasi minna. Loomulikult mängis rolli ka see, et mul on pere ja laps ning seetõttu on oluline ka stabiilsus nii sissetulekutes kui elukorralduses.

Investeerisin mitme aasta vältel palju aega vastavasisulise kirjanduse lugemisse ning taskuhäälingute kuulamisse, kuni ühtäkki tuli piir ette – miks ma seda kõike teen ilma omandatud teadmisi praktikasse rakendamata? Selle endale teadvustamisega muutus kõik ning asusin tegudele. Sellest hetkest olen võtnud enda motoks „Risk pole mitte millegi uue ja tundmatuga alustamine, vaid alustamata jätmine“. Kui ei proovi, ei saa ka kunagi teada.
 

Mis on eraettevõtluse juures kõige raskem?

Ma arvan, et kui inimene teeb tööd sellel alal, mis talle tohutult meeldib – ükskõik, mis ametinimetus visiitkaardil seisab – ei märka ta paljusid raskusi, mida märkaks kõrvalseisja või see, kes on sunnitud tegema midagi, mis talle tegelikult ei meeldi. Nii on ka minu puhul – kui takerdun oma teel, siis ma pigem defineerin seda kui võimalust kasvada ning arenenda ja mitte kui järjekordset jama, millega tegelema peab. Selline tagasilöökide ümber mõtestamine muudab oluliselt inimese mõtteviisi ning pöörab sisuliselt kõik raskused hoopis võimalusteks.

Samas ei tähenda see, et mingid ootamatud sündmused ei võiks mõtte täiesti segamini lüüa ning ebakindlust esile kutsuda. Vastupidi, seda juhtub pidevalt. Siis kuulan palju pika vormi (long form) kõnesid ning dialooge eeskujudelt antud valdkonnas, kus räägitakse enda kogemustest. See aitab tavaliselt ka minu isiklikku tagasilööki teise nurga alt näha ning annab uusi mõtteid sellega toime tulekuks. Ning loomulikult positiivsust!. Läbi raskuste saab edukalt läbi tulla vaid positiivse suhtumisega.

Kas ja milliseid ohvreid on Oakmind Design sinult nõudnud?

Kui teha asju kirega, on sisemine põlemine palju suurem kui lihtsalt plaani täitmise puhul. Nii näen ka mina Oakmindis enda väljendusvormi ja soovin saavutada perfektsust igas detailis. Ühest küljest on see kindlasti hea, teisest küljest aga nõuab suuri ohvreid.

Neist suurimaks on usutavasti aeg. Selleks, et oleksin siiski töö kõrvalt olemas ka oma perele, olen sisse seadnud väga konkreetse ajajuhtimise süsteemi. Jäämäe veepealne osa on nendega terve laupäeva koos veetmine, jäämäe veealune osa aga see, et nii mõnigi kord nädalavahetuse õhtul, kui olen lapse magama pannud, lähen ise veel tööle ning jõuan koju alles 3-4 vahel hommikul. Tempo, mida kirg enda tegemiste vastu peale surub, on väga võimas. Kirega on võimalik liigutada mägesid, kuid on ilmselge, et sellise pühendumisega on võimalik pikka aega kaasa minna vaid siis kui tervis ja jõudlus seda võimaldavad. Vastasel juhul ei tule enda viimse piirini kulutamist kaua oodata.

Mis on sinu elus praegu kõige olulisem?

Tervis ja jõudlus, nagu eelmises vastuses välja tõin. Nii vaimne kui füüsiline ja nii enda kui lähedaste oma. Kui need on korras, on kõik võimalik. Kui need korras ei ole, on paljud asjad võimatud – või muutuvad võimatuks. Suur osa mehi teevad selle vea, et tervis ei ole nende prioriteetide edetabeli tipus...või isegi viie tähtsama seas. Enda tervist ja jõudlust ei väärtustata ning ei anta endale adekvaatselt aru selle tegelikust seisust. Arvatakse, et tugev tervis ja jõudlus on asjad, mis juhtuvad iseenesest. Ja et need on piiramatud ressursid. See ei ole nii.
 

Mis on sinu jõudlusealased nipid, mida kasutad enda üsna paljunõudva elustiili juures?

Toitumine on ülitähtis. Kiire ja pingelise elustiili kõrvalt on hästi toituda raske, kuid katsun teha võimalikult teadlikke valikuid. King of Spadesi lisandid ning videotest saadav info on siikohal olnud mulle oluliseks toeks. Ilma toitumise tähtsustamiseta ei oleks kindlasti vajalikku „puhast ja stabiilset“ energiat, mis pikad ja pingelised päevad ilma läbi põlemiseta üle aitab elada.

Teise asjana toon välja samuti King of Spadesi videost saadud ühe lihtsa sügava hingamise tehnika, mis on nii mõnegi situatsiooni eskaleerumist vältinud. Tõepoolest – viis sekundit üheks spetsiaalseks hingetõmbeks ning pea on jälle selge.

Milline visioon su Oakmindiga on?

Näen juba aasta pärast Oakmindi nime Eestist väljaspool. Tean väga hästi, et see on suur väljakutse, kuid arvan, et üks põhjus, miks paljud suurepärased tooted ei saavuta tuntust, mida nad tegelikult vääriks, on kuna brändi juhid raamistavad liigselt enda mõtlemist – seda isegi pigem alateadlikult. Katsun ise sellest hoiduda ning hoida visiooni võimalikult lennuka. Ka siin lähtun oma põhimõttest, et kõige suurem risk on mitte proovida.

Mida sa õpetaksid viis aastat nooremale Tõnule?

Soovitaksin enda viis aastat nooremale „minale“ sedasama, mis on kirjas King of Spadesi T-särgil – „Acta non verba“. Teod, mitte sõnad. Liiga kauaks takerdume asjade läbi kaalumisse, ettevalmistustesse, analüüsi...mis sageli pole mitte midagi muud kui alateadlik asjade edasi lükkamine. Lisaks just tegemise käigus õpimegi kõige rohkem.
 

Tutvu Oakmind Designi tegemistega läbi Facebooki lehe https://www.facebook.com/oakminddesign ja Instagrami profiil @oakmind_design ning kui soovid vooglaua kohta lisaks uurida, siis kirjuta Tõnule: tonu@oakmind.ee

King of Spadesi uudiskiri ilmub kaks korda kuus.
Meiega õpid uut nii tervisest kui King of Spadesist.
Sinu e-maile ei jagata kolmandate osapooltega.

Me ei jaga kunagi Sinu e-maili aadressi ega muud isiklikku infot kolmandate osapooltega ilma Sinu selge nõusolekuta. Tutvu kasutustingimustega.

Heida pilk ka meie teistele postitustele

Kuidas jaanide ajal eneseväärikust säilitada

Kuidas jaanide ajal eneseväärikust säilitada

Jaanipäev on tulekul ja kui on üks püha, kus tunneme kollektiivset kohustust kõvasti napsu võtta, siis see ongi just jaanipäev. Rohke alkoholitarvitamisega ei pane me korralikku põntsu...
[...]
Miks sportlikud mehed siiski sageli haigestuvad (ja miks see OK on)

Miks sportlikud mehed siiski sageli haigestuvad (ja miks see OK on)

Kui sport on tervisele kasulik, siis miks väga sportlikud mehed ei ole tervemad, vaid teglikult isegi haigemad kui istuva eluviisiga sookaaslased?
[...]
Tee ise: vähem vaimseid- ja lihaspingeid ning parem uni.

Tee ise: vähem vaimseid- ja lihaspingeid ning parem uni.

Magneesium on tsingi kõrval, mida sisaldab ka King of Spades, ülioluliseks mineraaliks, mida piisavas koguses ainult toidust kätte saada muutub üha keerulisemaks.
[...]
Sulle olulist teadusmaailmast

Sulle olulist teadusmaailmast

Resveratrool ning viinamarjaseemne ekstrakt King of Spadesis parandavad tähelepanuvõimet ja lühimälu ning aitavad vältida vaimse võimekuse langust.
[...]
Unustatud näoilme, mis vabastab rahuloluhormoonid

Unustatud näoilme, mis vabastab rahuloluhormoonid

Kas sa soovid endas vallandada heaolu- ja õnnehormoone, alandada stressitaset ning kõige tipuks olla mõjukam ning panna teised endasse positiivselt suhtuma?
[...]
Miks palju valku süüa on tähtis ka siis, kui sa ei taha lihasmassi

Miks palju valku süüa on tähtis ka siis, kui sa ei taha lihasmassi

Valku seostatakse üldiselt suurte ning vaskulaarsete lihastega ning need mehed, kes kas esteetilistel kaalutlustel suurt muskulatuuri ei soovi või...
[...]
Kas su kõhus on liitlased või vaenlased?

Kas su kõhus on liitlased või vaenlased?

Selles videos räägib Mikk, kuidas su pärisperemehed elavad su kõhus ja mõjutavad su stressitaset, hormonaaltasakaalu ja veel palju muudki. Need peremehed on bakterid...
[...]
Kuidas hoida oma fookus terav ja mõte selge ka siis, kui oled sunnitud öösel töötama

Kuidas hoida oma fookus terav ja mõte selge ka siis, kui oled sunnitud öösel töötama

Igal ettevõtlikul mehel on hetki, kus päevas jääb tunde liiga väheks ja tuleb ööst lisa võtta.
[...]
Sulge

Ostukorv on tühi

Jätka ostmist